avtorot23

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

Гувернерот на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, вчера присуствуваа на министерскиот дијалог помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан и Турција во Советот на ЕУ, во Брисел. Овој дијалог, секоја година се одржува во рамки на Програмата за економски реформи …

Повеќе »

Фестивалот на европски филм CINEDAYS чиј организатор е Младинскиот културен центар се здоби со големото признание

Фестивалот на европски филм CINEDAYS чиј организатор е Младинскиот културен центар, културна установа на Градот Скопје кој традиционално дава финансиска поддршка на овој фестивал, успеа да се акредитира во меѓународната асоцијација FIAPF и да се здобие со големото признание “Competitive film festival specialized in European first and second feature films”. …

Повеќе »

Делегација од МЗШВ учествуваше на Агро-економскиот форум меѓу Кина и земјите од Централна и Источна Европа во Литванија

Прв пат после пет години Република Македонија се претстави со свој национален штанд на еден од најголемите саеми за земјоделство и прехранбена индустрија „Agrobalt“ што се одржува во Вилнус, Литванија. На штандот финансиран од Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, неколку македонски компании ги претставија своите  земјоделско-прехранбени производи. Во рамки на …

Повеќе »

Публицис групацијата го информира целиот свет дека ја лансираа платформата Marcel AI

Marcel  ќе ја забрза трансформацијата на Публицис групацијата од холдинг компанија во деловна платформа од 80,000 вработени.    Публицис групацијата[Euronext Paris: FR0000130577, CAC 40] денес и официјално ја лансираше платформата Marcel – именувана според основачот на Публицис Marcel Bleustein-Blanchet –  иновација која базира на можностите на вештачката интелигенција  AI, и која …

Повеќе »

Уште една недела до најголемиот настан за човечки ресурси – Годишната меѓународна конференција

Седум престижни професионални и експерти од полето на човечките ресурси на 31 мај, во хотелот Александар Палас во Скопје ќе дебатираат на темата “From HR to RH – Respect for Humanity” (Од менаџмент со човечки ресурси – до почит кон луѓето) на десеттата јубилејна Меѓународна конференција за човечки ресурси. Уникатна и единствена тема, …

Повеќе »

Хуманитарна аукција на Капитол Мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

Капитол мол изминатиов период беше полн со млади луѓе кои со своите родители го бараа своето омилено парче облека за нивната матурска вечер. Поттикнати од нив и од посетителите, Капитол мол ја организираше кампањата „Креатори на насмевки”, во чиј склоп се одржа хуманитарна аукција за донација во СОС Детско село. …

Повеќе »

Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

Познатата македонска прехранбена компанија Макпрогрес Виница продолжува да биде пионер во поддршката на националната економија, иновативните технологии и општествената одговорност. Денес, Макпрогрес Виница официјално склучи договор и објави дека ќе користи обновлива енергија во својата фабрика Винчини, и тоа со првата македонска компанија за производство на фотоволтаични соларни модули – …

Повеќе »

Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар

Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти од 8 земји, реномирани сомелиери, енолози, винари, дистрибутери и вински новинари оценуваа повеќе од 1.000 вина од 26 држави. Црвеното вино Вранец My Way 2011 од …

Повеќе »

Се огласи директорката на АВРМ: Остро ги демантирам искажаните невистини на лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

По вчерашната изјава и обвинувања на Мицковски за непотизам при вработувањата, се огласи директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска: „Остро ги демантирам искажаните невистини на лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, интерпретирани за време на ТВ дуелот со премиерот Зоран Заев, емитуван на Македонската Радио Телевизија. Искажаните обвинувања …

Повеќе »