avtorot23

Градоначалникот Арбен Таравари го пречека албанскиот амбасадор Река

taravari

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше на официјална посета во општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари. На пријателската средба, градоначалникот Таравари го запозна амбасадорот Река со предизвиците со кои се соочува новото општинско раководство, како и со постигнатите успеси со примена …

Повеќе »

Македонски Телеком има водечка позиција на пазарот според остварените приходи на крајот од 2017 година

telekom

Македонски Телеком АД-Скопје има водечка позиција на пазарот според остварените приходи на крајот од 2017 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи подготвени во согласност со меѓународните стандарди за финансиско известување (МСФИ). Вкупната нето добивка изнесува 1.381 милион денари и е зголемена за 33,3 отсто во споредба со истиот период од претходната …

Повеќе »

Градоначалникот Борјанчо Мицевски се сретна со амбасадорката на Украина во Република Македонија, Наталија Задорожњук 

DSC03772

Средбата на градоначалникот Мицевски и украинста амбасадорка Задорожњук беше одлична прилика за воспоставување на меѓусебно понатамошно пријателство и соработка. Во оваа прилика се разговараше и за можностите и условите за поконкретни активности, како што се можностите за помош и примена на украинските искуства во областа на гасификацијата и општо енергетиката, …

Повеќе »

Витаминка го зачини снимањето на филмот „Господ постои, нејзиното име е Петрунија”

Set na filmot (3)

Со засладување на актерите со Чоко Стоби флипс, чоколадирани аронија, портокал, кикирики, суво грозје, со затоплување со какао и некој од богатиот избор чаеви од Витаминка, или пак со уживање во Стоби флипс на паузите, со забрзано темпо се одвива снимањето на најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, …

Повеќе »

Ромите со Декларација за стратешките цели и интереси во Република Македонија

Dekalracija

„Постигнување мултикултурно, праведно и рамноправно општество на еднакви граѓани и еднакви заедници во согласност со Уставот на Република Македонија, регионално поврзување и интеграција, промовирање и застапување на политичкиот модел за интеграција на Ромите во Република Македонија како пример за регионот во контекст на исполнување на обврските и стандардите на патот …

Повеќе »

Новиот закон за јавни набавки ќе ја подобри транспарентноста и ќе го унапреди квалитетот на набавките

DSC_0679

Новиот Закон за јавни набавки ќе го подобри квалитетот на набавките, ќе ја зајакне транспарентноста и контролата на постапките, а во исто време ќе ги направи поедноставни и полесни за имплементација. Бизнис заедницата, денеска на јавна дебата која се одржа во Струга, го поздрави новиот закон за јавни набавки во кој …

Повеќе »

Шилегов најави процес на справување со проектот „Скопје 2014“

Otstranuvanje (1)

Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето. Во отстанувањето беа ангажирани два камиона и еден кран за да не се загрози безбедноста на учесниците …

Повеќе »

Општина Центар излезе со соопштение во врска отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето

koseto

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на  Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните  служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба. При увидот на овластениот градежен инспектор на општина Центар е констатирано дека спомен обележјето …

Повеќе »

Вчера се случиле осум сообраќајни незгоди од кои пет со телесни повреди

soobrakajka1

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2018 година), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле осум сообраќајни незгоди од кои пет со телесни повреди и три со материјална штета. При сообраќајните незгоди шест лица се здобиле со лесни телесни повреди. Од преземените мерки и активности констатирано е дека …

Повеќе »