17/10/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei ги претстави HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro

Mate 10_Group

Претставување на новата ера на мобилни телефони: паметните телефони со првиот Kirin AI процесор во светот даваат побрзо и поприлагодено мобилно искуство. Минхен, Германија, 16 октомври, 2017 Дисруптивните иновации често започнуваат со храбри соништа. За време на IFA Berlin, Huawei Consumer Business Group го претстави својот прв ВИ мобилен чипсет, …

Повеќе »

Потпишан Меморандум за разбирање за меѓусебна соработка меѓу САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум

image2

Вчера во Скопје, во рамки на 6-тиот годишен САМИТ100, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Форумот e …

Повеќе »

Започнува реализацијата на регионалниот проект „Едисон“ за електрификација на автопатиштата во регионот

Samit100

Над 150 бизнис лидери од Југоисточна Европа, четворица премиери од Западен Балкан, министри и претставници на Европската унија учествуваат денеска и утре на регионалниот Самит 100. Глобално, како општество се наоѓаме во средиштето на промената на парадигмата што опстојувала долги векови во однос на навидум неограничените природни ресурси, па се …

Повеќе »

Кандидатите за градоначалник на Скопје со потпис се обврзаа дека ќе го расчистат отровниот смог  

Potpishuvanje na izjava 3

По иницијатива на О2 коалицијата за чист воздух, која подготви платформа со барања за чист воздух и остварување на правото за чиста животна средина, кандидатите за градоначалници на Скопје, Коце Трајановски од ВМРО - ДПМНЕ, Петре Шилегов од СДСМ, Марија Јонес од Левица, Ванчо Шехтански од ТМРО, Нафије Селмани од Беса и …

Повеќе »

ИНОВАТИВНО ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА VOLVO XC 60

Volvo 1

Сите љубители на скандинавскиот премиум автомобилски бренд Volvo, имаа можност да го искусат и подобро да се запознаат со втората генерација на најпродаваното СУВ во Европа, сигурното, инспиративното и исклучително безбедното возило новото Volvo XC60. На тест возењето, кое се одржа пред кафе бар „Круг“, на граѓаните за возење им …

Повеќе »

Повеќе од 200 учесници беа дел од Endava Tech Flow настанот во Скопје посветен на иновации

Endava Tech Flow 4

Следејќи го успехот на првиот настан Endava Tech Flow кој се одржа во мај годинава и на кој учествуваа повеќе од 170 ИТ професионалци и ентузијасти кои дискутираа на тема Agile Best Practices, компанијата „Ендава“ организираше уште една конференција од серијата на Tech Flow настани на што фокус овојпат беа …

Повеќе »

Отворен Robomac по 8-ми пат

Robomac 1

Денес, на Факултетот за електротехника и информациски технологии, се отвори Robomac 2017 – натпревар по роботика и автоматика. На 8-от Robomac натпревар ќе учествуваат 70-тина учесници од Македонија и од странство. Според организаторите на натпреварот, Македонската секција на Институтот на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) и студентскиот Парламент на …

Повеќе »

Македонија се вклучи во глобалната кампања „Недела на зелена акција”

zelenaenegija

Организацијата на потрошувачите на Македонија, Асоцијацијата за развојни иницијативи – Зенит и Здружението на агроновинари Медиа плус, на 07.10.2017 година, ја промовираа мобилната апликацијата за мобилни уреди „Органски пат”. Апликацијата им овозможува на потрошувачите брзо и едноставно да дознаат каде во нивна близина можат да набават или консумираат органска храна. …

Повеќе »

Ќе се финансираат нови проекти за образовна инклузија на децата Роми

Upraven odbor 12

Управниот одбор на проектот „Градење на посилно граѓанско општество за поттикнување на напорите за унапредување на образовната инклузија на Ромите“, на вториот состанок, разговараше за приоритетите на грантовата шема преку која ќе финансираат локални граѓански организации. Проектот го спроведуваат организациите Ромски Ресурсен Центар и КМОП од Атина, Грција. Во Управниот …

Повеќе »