НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Кој апарат троши најмногу струја во домаќинствата?

najskapdom8

Податоците од Енергетската математика, проект кој е дел од платформата за енергетска ефикасност на “ЕВН Македонија” покажуваат дека фрижидерот месечно троши 108 киловат-часови, додека шпоретот, со само еден час работа во денот, троши 120 киловати електрична енергија секој месец. Ако ја вклучуваме секој ден, машината за садови ќе биде на …

Повеќе »

Универзитетот Шефилд се искачи на QS ранг листата на 100те најдобри универзитети во светот

1 (6)

Универзитетот Шефилд повторно е прогласен за еден од најдобрите универзитети во светот според QS светската ранг листа и со тоа уште еднаш ја потврди својата водечка позиција во квалитетната едукација и академското истражување. Согласно рангирањето, Универзитетот Шефилд е на 82-ро место на листата најдобри универзитети во светот, на 26-то место …

Повеќе »

73.6% од домаќинствата имаат пристап на интернет од дома

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Во првото тримесечје од 2017 година, 73.6% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома. Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства e 67.1% во 2017 година, велат податоците на Државниот завод за статистика. Речиси сите 91.2% домаќинства со интернетски пристап …

Повеќе »

Тимот InCharge од Куманово е победник на натпреварот Get In The Ring 2017 за средни училишта

incharge

Националниот центар за развој на иновации и претприемничко учење (НЦРИПУ) пред неколку дена ја претстави овогодинешната листа на 16те полуфиналисти на натпреварот Get In The Ring 2017 за средни училишта. Полуфиналниот натпревар се одржа на 27.10.2017 (петок) во амфитеатарот на Машинскиот факултет. На настанот се натпреваруваа тимови кои нивните бизнис …

Повеќе »

ИЕГЕ доби проект од престижната европска програма Хоризонт 2020

bimcert

Приватниот Научен Институт за истражувања во градежништво, животна средина и енергетика – ИЕГЕ, онован од страна на Градежен Институт Македонија, доби финансиски средства од престижниот европски фонд Хоризонт 2020, учествувајќи во конзорциумот на европски универзитети и институти за реализација на проект со наслов BIMcert. Одобрениот проект е во програмата за „Безбедна, чиста …

Повеќе »

Компанија ја зголеми својата вредност за 394% откако го додаде “блокчеин” на своето име

bitcoin3

Британска компанија се качи цврсто на грбот на биткоин манијата, постигнувајќи речиси чудотворен резултат. Цената на акциите на фирмата On-line Plc скокнаа за 394% откако компанијата објави дека планира да го смени своето име на On-line Blockchain Plc. Тоа се случи ден по официјалното известување во кои акциите на фирмата …

Повеќе »

САСА постигна рекорд во безбедноста – 365 дена без повреда на работно место

FOTO_Edukacija za bezbednost vo SASA

Вработените и менаџментот на рудникот за олово и цинк САСА одбележаа значајно достигнување – 365 дена без повреда на работно место. Претходниот рекорд, регистриран во изминатите 11 години од рестартирањето на рудникот, изнесуваше 210 денови. „Горди сме на нашите вработени за ова достигнување со кое САСА е чекор поблиску до …

Повеќе »

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти заедно со Skopje Legal Hackers го лансираат “Правен Калкулатор”

pravenkalkulator

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти, овој пат во соработка со Skopje Legal Hackers, официјално го лансираат новиот проект наречен “Правен Калкулатор”. Со единствена цел да придонесат за позитивни промени во општеството и да им помогнат на своите сограѓани, тие ја изработија алатката „Правен Калкулатор“ како и мобилни апликации за …

Повеќе »

ТЕХНОМА 2017 & СКОПСКИ САЕМ НА НОВА ЛОКАЦИЈА

3S3A6389

Годинешното издание на меѓународната саемска манифестација ТЕХНОМА 2017 ќе се одвива на нова локација (ВИП Арена „Борис Трајковски“), во периодот од 25 – 29 октомври 2017 која денес беше свечено отворена од страна на Кочо Анѓушев, заменик на претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања и за …

Повеќе »