НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Интернет гигантот Alibaba отворa сопствена банка

Кинескиот интернет Merchant Alibaba, кој пред десет дена направи импресивно деби на берзата во Њујорк, може да се здобие со сопствена банка. Тоа станува јасно од пораката на кинескиот банкарски надзор, според кој компанијата има добиено дозвола за отворање на приватна банка, соопштува Ројтерс.

Повеќе »

Европската комисија го обвинува Apple за даночно затајување

Apple ќе биде обвинета од страна на Европската комисија (ЕК) за неовластени даночни договори со ирската Влада за период од над две децении, соопшти Financial Times. Според информациите на весникот, ако обвиненијата бидат докажани, може да доведе до најголемата казна во историјата на компанијата од “неколку милијарди долари”. Прелиминарната истрага …

Повеќе »

Ова е победничката летна “selfie” фотографија поставена на 3 билборди во Скопје

Во рамките на летната кампања “Like” за бесплатен Facebook, Вип оператор организираше избор за најдобра летна “selfie” фотографија снимена со мобилен телефон за фановите на Facebook. Денес, Вип ја претстави победничката “selfie” фотографија и нејзиниот креатор Мартин Петровски. Победничката фотографија која е поставена на 3 билборди во Скопје, беше избрана …

Повеќе »

Samsung ја прекинува продажбата на лаптопи во Европа

Samsung најави дека ја прекинува продажбата на своите преносни компјутери во Европа. Одлуката на јужнокорејската компанија го следеше текот на Sony, кои порано во годината одлучија да го продадат делот за преносни компјутери Vaio и генерално да се повлечат од РС пазарот. “Ние брзо се адаптираме на промените во побарувачката …

Повеќе »

После првиот гаф на Apple, паднаа нивните акции

Apple го направи првиот голем гаф после највпечатливата презентација на новите модели на iPhone. Компанијата повлече надградба на новата верзија на оперативниот систем на смартфоните iOS 8, откако корисниците се пожалија дека обновувањето предизвикувало губење на обем, информираше “Блумберг”. Apple ја објави најновата верзија вчера (24 септември), по што серијата …

Повеќе »

Facebook пушта летала за безжичен интернет

Компанијата Facebook планира во 2015 година во воздухот да крене огромни беспилотни летала за обезбедување на безжичен интернет. Веста беше објавена за време на состанокот во Њујорк од Џеил Мегваер, директор на лабораторијата на Facebook, пренесува Ен Би Си њуз. Според зборовите на Мегваер машините ќе бидат со огромни димензии како …

Повеќе »

Sony ќе лансира паметни очила во март

Паметните очила на Sony, кои ќе се натпреваруваат со Google Glass, ќе бидат пуштени до крајот на март 2015 година. SmartEyeglass сепак ќе бидат само колекции за програмери. Очилата беа презентирани во февруари годинава на саемот Mobile World Congress 2014 во Барселона. Sony SmartEyeglass не изгледаат толку умно, како Google …

Повеќе »

Знаете ли колку парчиња iPhone 6 се продадоа првиот деби викенд?

Двата нови модели се продаваат од 19 септември во САД, Австралија, Канада, Франција, Германија, Хонг Конг, Јапонија, Порторико, Сингапур и Велика Британија. Apple продаде над 10 милиони уреди од новите iPhone 6 и iPhone 6 Plus за викендот во кој моделите дебитираа во продавниците. Во соопштението, компанијата најави дека продажбата …

Повеќе »

Yahoo купи индиски стартап

Yahoo го купи индискиот стртап Bookpad, кој се занимава со облачен хостинг на документи. Ова е трета зделка од почетокот на годината досега, при што голема странска компанија купува индиски стартап. Вредноста на зделката е 8.3 милиони долари, што има веројатност таа да порасне значително, пренесува kaldata.com. Трансакцијата е интересна …

Повеќе »