НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google сака да воведе нов формат за фотографии

google6

Зголемената популарност и потрошувачка на интернет доведува до сериозни проблеми за инфраструктурата, која станува оптоварена. Во обид да се оптимизира онлајн сообраќајот, Google разви нов формат за фотографии кој сака да се наметнат како приоритетни во мрежата, пренесува онлајн изданието GigaOm. Големината на WebP сликата е за околу една третина …

Повеќе »

Nokia развива нов бизнис

Bikes Parked Outside Nokia Corporation Buildings

Иако Nokia го продаде телефонскиот бизнис на Microsoft, финската компанија не се откажала од пазарот на електроника. По неофицијални информации, Nokia планира да интервенира во играта со електронски уреди под брендот HERE. Договорот со Microsoft не му дава право на Nokia да пушта уреди со својот главен бренд до крајот …

Повеќе »

Падот на Samsung

samsung3

На технолошкиот пазар често се случува да излезе нов популарен производ, кој со текот на времето ќе се умножи со толку многу варијанти и радиодифузери што на крајот единствената разлика помеѓу различните модели е цената. Кога тоа ќе се случи, помалите играчи си прават пат на пазарот со користење на …

Повеќе »

Академик од Шведска – автор на 10% од статиите на Википедија

sverker

Академикот од Шведска Сверкер Јохансон е автор на речиси 3 милиони статии на e-енциклопедијата Wikipedia (Википедија), пишува американскиот бизнис весник The Wall Street Journal (WSJ). Според изданието тоа го прави 10% од целиот волумен на материјалите во Википедија. Професорот Сверкер Јохансон ја измислил програмата Lsjbot која собира информации од електронски …

Повеќе »

$ 100 милиони од Google за млади компании

google6

Google лансираше фонд за ризичен капитал во вредност од 100 милиони долари, за да ги охрабри новосоздадените технолошки претпријатија во Европа. Софтверскиот гигант започна ваков фонд во 2009 година во САД и оттогаш инвестирала во над 250 компании. Новиот фонд на Google ќе биде со седиште во Лондон, посочи компанијата.

Повеќе »

Amazon пушта нова услуга

amazon

Американскиот гигант во онлајн продажбата Amazon на пазарот пушти онлајн сервис кој ќе овозможува на корисниците да работат заедно од далечина во (сметачки) “облак”, пренесе Франс прес. Услугата “Зокало” има за цел да обезбеди осигурни средства за складирање на податоци, размена на мислења за одреден проект или заедничка работа на презентации. …

Повеќе »

eBay нуди iPhone 5 за $ 449

iphone5

iPhone 5 се продаваат со 200 долари помалку од нивната вистинска цена во онлајн порталот за шопинг eBay. AppleInsider наведува дека Apple во моментов нуди реновирани стари телефони во eBay. Верзијата со 16 GB меморија во бела и црна варијанта се нудat за 449 долари. Тоа е дури 100 долари …

Повеќе »

Трошоците за мобилно рекламирање во светот ќе се зголемат за 85% оваа година

mobileads

Вкупните трошоци за рекламирање во светот ќе надминат 545 милијарди долари во 2014, предвидува eMarketer. Тоа е раст од 5,7% на годишна основа. САД продолжуваат да бидат лидер на пазарот со 180 милијарди долари потрошени за рекламирање оваа година. Според eMarketer дигиталното рекламирање ќе забележи раст од 16,7% во 2014 …

Повеќе »

Google испраќа паметни телефони во вселената

googleokean

Интернет гигантот Google развива нова генерација паметни телефони опремени со серија од сензори и тродимензионални камери. Уредите можат да создаваат 3D мапи на околната реалност и да вршат 250 милиони калкулации во секунда. Од NASA веќе пројавија интерес кон оваа иновација и ги открија плановите да испратат Project Tango во …

Повеќе »