НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Amazon пушта нова услуга

Американскиот гигант во онлајн продажбата Amazon на пазарот пушти онлајн сервис кој ќе овозможува на корисниците да работат заедно од далечина во (сметачки) “облак”, пренесе Франс прес. Услугата “Зокало” има за цел да обезбеди осигурни средства за складирање на податоци, размена на мислења за одреден проект или заедничка работа на презентации. …

Повеќе »

eBay нуди iPhone 5 за $ 449

iPhone 5 се продаваат со 200 долари помалку од нивната вистинска цена во онлајн порталот за шопинг eBay. AppleInsider наведува дека Apple во моментов нуди реновирани стари телефони во eBay. Верзијата со 16 GB меморија во бела и црна варијанта се нудat за 449 долари. Тоа е дури 100 долари …

Повеќе »

Трошоците за мобилно рекламирање во светот ќе се зголемат за 85% оваа година

Вкупните трошоци за рекламирање во светот ќе надминат 545 милијарди долари во 2014, предвидува eMarketer. Тоа е раст од 5,7% на годишна основа. САД продолжуваат да бидат лидер на пазарот со 180 милијарди долари потрошени за рекламирање оваа година. Според eMarketer дигиталното рекламирање ќе забележи раст од 16,7% во 2014 …

Повеќе »

Google испраќа паметни телефони во вселената

Интернет гигантот Google развива нова генерација паметни телефони опремени со серија од сензори и тродимензионални камери. Уредите можат да создаваат 3D мапи на околната реалност и да вршат 250 милиони калкулации во секунда. Од NASA веќе пројавија интерес кон оваа иновација и ги открија плановите да испратат Project Tango во …

Повеќе »

Започнаа истраги врз Facebook

Британскиот орган за заштита на личните податоци истражува дали социјалната мрежа Facebook Inc. не ги прекршила законите за заштита на податоците, откако истражувачите направиле психолошки експеримент на корисниците на социјалната мрежа, пренесува Ројтерс. Британското биро на комесарот за информации (ICO) почна истрага против мрежата откако американската компанија ги објави резултатите …

Повеќе »

iPhone 6 ќе се составува од роботи

Вработените во фабриките на Foxconn ќе бидат заменети од страна на роботи за производство на iPhone 6. Во моментов течат финални тестирања на роботот-асемблаторот Foxbot. Се очекува наскоро ограничен број машини да почнат со работа, пишува Apple Insider, повикувајќи се на изјава на шефот на Foxconn пред акционерите. Тајванската компанија …

Повеќе »

5 непобитни закони на продажбата

Во продажбата има 5 закони. Ова го тврди американското списание за претприемништво Entrepreneur. Тие прецизираат дека законите важат како за онлајн, така и за реалните продажби. „Овие правила ја отклучуваат вратата на масивниот раст на бизнис приходите”, дополнуваат авторите. Кои се всушност тие?

Повеќе »

Вклучи се во големата хуманитарна акција „ПОДАРИ НАСМЕВКАˮ заедно да соберeме еден милион насмевки!

Неодамна, Стопанска банка ја започна хуманитарната акција „Подари насмевкаˮ во мисија да се соберат еден милион насмевки, и да се реализира донација во детските здравствени центри низ Македонија. Како што кажува името на акцијата „ПОДАРИ НАСМЕВКА“ во неа може да се вклучи секој хуман граѓанин кој има желба да помогне …

Повеќе »

Google ја затвори социјалната мрежа Orkut

Гигантот Google објави дека ја затвора социјална мрежа, копија на Facebook, која го носи името Orkut. Зад намерите на компанијата стои идејата таа да се концентрира на други услуги кои ги нуди и кои се многу популарни, како Google +, YouTube и Blogger, објавија Gizmodo. Конечното затворање на првата социјална …

Повеќе »