17/10/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google го претстави Pixel 2, телефон со најдобра мобилна камера во светот

googlepixel1

Google на настанот во Сан Франциско синоќа го претстави долгоочекуваниот наследник на смартфонот Pixel. Главниот акцент паѓа на задната камера – само една, за разлика од голем дел од останатите предводници презентирани оваа година. Уредот, сепак, го компензира за недостатокот на неверојатен квалитет – или барем на тоа укажуваат оценките …

Повеќе »

Награди, социјални иновации и споделени визии за подобро општество

SIA 2017

Намалување на загаденоста од текстилен отпад во Македонија преку ангажирање долгорочно невработени жени, намалување на вишокот храна што се фрла на депонија и нејзина намена онаму каде што е најпотребна, промоција на ракотворби изработени од лица со попреченост и маргинализирани групи, заштита на бездомните кучиња, но, и подигнување на свеста …

Повеќе »

Одржан првиот DELL форум во Македонија

itd2

DELL EMC е глобален еднодневен форум кој компјутерскиот бренд DELL го организира низ целиот свет. Глобалната организација на овој форум опфати 70 земји, а оваа година за прв пат во нив е вкучена и Македонија. Првиот DELL EMC форум кај нас се случи вчера (03.10.2017г.) во Хотел Мериот Скопје во …

Повеќе »

Награди, социјални иновации и споделени визии за подобро општество

SIC4

Намалување на загаденоста од текстилен отпад во Македонија преку ангажирање долгорочно невработени жени, намалување на вишокот храна што се фрла на депонија и нејзина намена онаму каде што е најпотребна, промоција на ракотворби изработени од лица со попреченост и маргинализирани групи, заштита на бездомните кучиња, но, и подигнување на свеста …

Повеќе »

ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОБУСИ ЗА ЈСП, СУБВЕНЦИИ ЗА ЕКОЛОШКИ ВОЗИЛА ЗА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ И ТАКСИСТИТЕ ЗА ПОЧИСТО И ПОЗДРАВО СКОПЈЕ

Прес-конференција за модерен еколошки јавен превоз (1)

Намалувањето на загаденоста на воздухот е еден од приоритетите на ВМРО-ДПМНЕ и во таа насока предвидени се голем број на проекти во повеќе области коишто се директно поврзани со оваа појава. Сообраќајот е еден од најголемите причинители на загадувањето на воздухот во Скопје и во новата изборна програма 2017-2021 предвидени …

Повеќе »

Се оддржа овогодинешниот Global HR Summit Скопје

samitglobal

Во петок успешно се оддржа овогодинешниот Global HR Summit Скопје настан на кој преку 200 делегати имаа можност да слушнат од познати светски компании кои се трендовите во индустријата на човечки ресурси, со какви предизвици се соочуваат и како ги унапредуват вештините на своите таленти. Учесниците на самитот имаа можност …

Повеќе »

Најдобрите ученици од општина Аеродром на настава во Лондон

22140258_10214431738130126_259021496_o

Најдобрите ученици од општина Аеродром, се вратија од еднонеделната посета на Лондон, каде посетуваа настава, поточно во училиштето Ернест Бевин во збратимената Општина Вандсворт. За време на наставата во училиштето во лондонската општина Вандсворт учениците придружувани од еден одговорен наставник имаа можност да ја посетуваат настава кај своите врсници и …

Повеќе »

,,Турција била и ќе остане на врвот од надворешно-политичките приоритети на Македонија,, – главен заклучок од панелот перцепцијата на Турција во Македонија.

Panel2

Здружението на дипломирани студенти од турските универзитети вчера (28.09.2017) во Хотел Мериот Скопје организираше панел дискусија со тема: Перцепцијата на Република Турција во Република Македонија. Целта на овој панел беше дијагностицирање на потенцијалните предизвици во развојот на идната соработката помеѓу Македонија и Турција како на економско така и на политичко …

Повеќе »

Одржана конференција на МАСИТ за иновативни ИКТ решенија и трендови

Konferencija 1

Во рамки на МАСИТ ИКТ денови, најголемиот ИТ настан во државава,  денес (27.09) во Скопје се одржува Конференција за иновативни ИКТ решенија и трендови, на која се дискутира на повеќе актуелни теми и прашања од областа на ИКТ иновациите во функција на подобар бизнис, живот и развој. На конференција која …

Повеќе »