17/10/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Eднодневна работилница на тема: „Генерирање на идеи и бизнис модели”

@Free Workshop Business Idea Generator_cover_mk

Сеавус Едукативен и Развоен Центар (СЕДЦ) и Сеавус Инкубатор, во соработка со Млади Инфо, на 16. март (четврток), во 16:40 часот, во СЕДЦ Бизнис Симулаторот, ќе организираат еднодневна работилница на тема: „Генерирање на идеи и бизнис модели”. Работилницата е специјално дизајнирана и наменета за сите заинтересирани претприемачи и стартапи кои …

Повеќе »

Македонија2025 организира Отворен ден за едукативни програми и можности за стипендии

edukativniprogrami

Во среда, 15 март, Македонија2025 организира Отворен ден за едукативни програми на кој ќе бидат претставени неколку програми за целосно студирање, програми за усовршување на вештини во деловниот свет и управување со компании, како и можности за стипендирање на истите. Првиот дел на настанот ќе ги претстави програмите што ги …

Повеќе »

Буџетот на Британија предвидува инвестиции во нови технологии

britanija

Министерот за финансии на Велика Британија Филип Хамонд ги откри деталите за буџетот на владата, со кој ќе бидат промовирани развојот на научни и технолошки проекти. Фондот за надминување на пречките за индустриските стратегии ќе го поддржи производството на електрични возила, вештачка интелигенција и роботи. Првично во 2017 и 2018 …

Повеќе »

Новиот смартфон на Apple нема да се вика iPhone 8! Еве како ќе биде именуван

iphone2

Оваа година на пазарот треба да се појави јубилејниот смартфон на Apple. Очекувањата за уредот се големи, а гласините околу него стануваат се повеќе. Тие вклучуваат извиткан OLED екран, двојна камера и безжично полнење. Најнови информации за новиот iPhone дојдоа од јапонскиот сајт Macotakara. Според публикација во него уредот нема …

Повеќе »

Значително намалено загадувањето во едно од најстарите езера во светот

Web banner - Lake of Apples

„Потребни беа 15 години и 15 милиони долари ова да се случи, но конечно, по неколку децениско нарушување, се обновува состојбата на Преспанското Езеро”, изјави Постојаниот координатор на Обединетите нации и Постојаниот претставник на УНДП, г-ѓа Луиза Винтон за време на претпремиерата на филмот „Езеро од јаболка”, оранизирана за уредниците …

Повеќе »

Руски снајпер погодува цели на 4 километри

snajper

Руската компанија Lobaev Arms (гр. Таруса, Калушката област) разви аналог во светот снајпер пушка СВЛК-14С “самрак”, Таа е способна да поразува цели на повеќе од 3 километри, раскажува директорот на компанијата Николај Лобаев за време на изложбата “Интерполитех-2016″. “Минатата година ние успешно тестиравме со точност на растојание од 3400 метри. …

Повеќе »

За 10 години ќе летаме на работа со дронови

dronovi

До 10 години луѓето ќе можат да нарачуваат мали електрични летала (нешто како патнички дронове), за да се избегнат градските метежи и да се движат побрзо. Тоа го предвидува експертскиот извештај на американската компанија за заедничко патување Uber, соопшти Reuters. Малите летала ќе го намалат метежот и ќе заштедат време …

Повеќе »

Измислил печка која ем штеди, ем не загадува – троши 50% помалку дрва

pecka

Иноваторот од Пирот Јовица Перишиќ конструирал специјален камин на цврсто гориво, која што троши значително помалку гориво. Конкретно конструираната печка троши од 30 – 50% помалку огревно дрво, но во исто време го намали загадувањето кое што се јавува во текот на горењето на дрвото, пишуваат од енергетска ефикасност. Според …

Повеќе »

Се снима најскапиот филм во историјата на кинематографијата

infinitiwars

Ако сте љубители на филмот, несомнено сте забележале тренд – филмовите со суперхерои добиваат се поголема популарност. Нивното создавање им одзема се повеќе средства, но фидбекот секогаш вреди. Во оваа година љубителите на херои од цртаните филмови ќе можат да уживаат во насловите како “Логан: врколак”, “Спајдермен: Враќање дома”, “Жената …

Повеќе »