28/04/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

HR менаџерот на FB ќе го отвори Global HR Самитот во Скопје

fbkonf

Глобал HR Самитот Скопје, Македонија е првиот меѓународен настан за човечки ресурси кој ќе се одржи на 29 септември 2017 година во Скопје и замислено е да вклучува презентации од страна на некои од најпознатите светски признати експерти за човечки ресурси и практиканти од Facebook, Unilever, Gazprom, ING и фармацевтскиот …

Повеќе »

ПРОМОВИРАНА ПРВАТА СТРАТЕГИЈА ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ НА ГРАД СКОПЈЕ

Promovirana prva strategija za klimatski promeni (1)

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во Македонија, Луиза Винтон, денеска /04.04.2017 година/ присуствуваа на промоцијата на првата Стратегија за климатски промени на Град Скопје. Овој значаен документ со наслов „Отпорно Скопје“ (http://www.skopje.gov.mk/Uploads/Otporno%20Skopje%20Startegija%20mkd.pdf)  е изработена од експерти и граѓани …

Повеќе »

Иднината на технолошкиот напредок со Неотел

1 (1)

Развој на нови и постоечки производи, унапредување на технолошките капацитети и континуирано инвестирање во преносната и пристапната оптичка и безжична мрежа до крајните корисници насекаде низ земјата, се главните карактеристики и фокус на Неотел. Oснован со македонски капитал, Неотел во својата работа се истакнува со квалитетна услуга и производи кои …

Повеќе »

Шестата меѓународна истражувачка конференција: Централното банкарство во услови на продолжена глобална неизвесност

konferencija

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека ќе ja организира Шестата меѓународна истражувачка конференција насловена како: Централното банкарство во услови на продолжена глобална неизвесност: Најновите лекции додека се бара „новата нормала“. Новина оваа година е тоа што Истражувачката конференција на Народната банка на Република Македонија ќе се организира …

Повеќе »

ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР ПО ИНФОРМАТИКА ПО 28 ПАТ

DSC_0181_Compressed

28 издание на Државниот натпревар по информатика е во организација на Здружението на информатичари на Македонија и претставува еден од најквалитетните натпревари кои се спроведуваат во Македонија, ако се суди по бројот на освоени медали на меѓународните натпревари и олимпијади. Годинашниот натпревар се одржува во сабота на 01.04.2017 во рамките …

Повеќе »

Кои ќе бидат инструкторите на ЛИДЕР Проект 2017

13133373_878142488974270_2642874167501756130_n

Farah Kurji MBA Фара Курџи е Извршен Директор на Лидер проектот и е MBA студент на Ivey Business School. Работела во Hill+Knowlton Strategies каде што управувала со програмите за маректинг и комуникации на разни клиенти, од компании кои се дел од FORTUNE 500, до непрофитни организации. Претходно, таа работела како …

Повеќе »

Поглед кон иднината: Vision E ја отсликува стратегија на Škoda за електричните возила

VISION-E-frontv

Претставувањето на Škoda на автомобилскиот саем во Шангај 2017, кој ќе се одржи од 19 до 28 април, вклучува и електричен автомобил.  Со претставувањето на Vision E, компанијата ја прикажува својата визија за иднината на брендот преку електричниот автомобил. Емотивно дизајниран со пет врати електричниот SUV може самостојно да помине …

Повеќе »

Стартува Академија за претприемништво за млади од Македонија, Грција и Романија

Фото- Презентација

Стартува проектот „Претприемничко учење за млади“ чија што крајна цел е  преку едукацација и зголемување на претпремничките вештини на младите луѓе, на долг рок да го намали одливот на таленти од земјава, да ja намали невработеноста и да гo развива претприемништвото во Република Македонија. Проектот ќе се реализира преку Академија …

Повеќе »

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија

zelenaenegija

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија. Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година. Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година, постепено оддалечувајќи се од зависноста од …

Повеќе »