НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ПОСТАВЕН ЕКОЛОШКИ БИЛБОРД „CITY TREE” ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ

Promocija na zelen bilbord (2)

Германската амбасада и Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко-свест“ денеска /22.03.2017 година/ на Скопје му подарија еколошки билборд – комбинација од васкуларни растенија и мовови кои креираат симбиоза, заедно функционираат и придонесуваат за прочистување на амбиентниот воздух. На промоцијата на билбордот „City Tree”, кој  е поставен во …

Повеќе »

Пристигнуваат нови соларни ќерамиди кои се поевтини од обичните!

krov-534x330

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors неодамна ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата визија би требало целосно да ги заменат конвенционалните црвени ќерамиди кои денес ги забележуваме на скоро секоја градба, пишуваат од vrabotuvanje.com.mk. Покрај нивната способност на генерираат енергија, тие се разликуваат во однос на …

Повеќе »

Школа за водители со Цеце и Марко

Слика 1

Оваа забавна програма пред се има едукативен карактер бидејќи за време на истата предвидено е да се совладаат основните новинарски правила и кодекси на однесување кога се во прашање телевизијата и радиото како медиуми. Од друга страна пак, со оглед дека водителската професија бара дисциплина, добар говор и дикција, ажурност …

Повеќе »

ГРАДОТ СКОПЈЕ Е МЕЃУ ТРИТЕ ЕВРОПСКИ ГРАДА СО НАЈДОБРА ОДРЖЛИВА МОБИЛНОСТ

gradskopje

Градот Скопје е меѓу трите европски града со најдобри решенија за одржлива мобилност, заедно со градовите Лисабон (Португалија) и Малме (Шведска). Наградата на Европската недела на мобилност 2016, којашто оддава признание на локалните власти кои вложуваат напори за подобрување и промовирање на одржливиот урбан транспорт беше доделена вчера /20.03.2017 година/ …

Повеќе »

Турција инвестира 2,45 милијарди долари во електронски комуникации

turcija3

Приватните телекомуникациски компании и интернет-провајдерите инвестираа околу 2,45 милијарди долари во инфраструктурата, вклучувајќи истражување и развој во 2016 година, изјави денес турскиот министер за комуникации, јавува Anadolu Agency (AA). „Нашата цел е понатамошно зголемување на оваа сума“, рече Ахмет Арслан во последниот објавен извештај на кварталните податоци за пазарот, за …

Повеќе »

Eднодневна работилница на тема: „Генерирање на идеи и бизнис модели”

@Free Workshop Business Idea Generator_cover_mk

Сеавус Едукативен и Развоен Центар (СЕДЦ) и Сеавус Инкубатор, во соработка со Млади Инфо, на 16. март (четврток), во 16:40 часот, во СЕДЦ Бизнис Симулаторот, ќе организираат еднодневна работилница на тема: „Генерирање на идеи и бизнис модели”. Работилницата е специјално дизајнирана и наменета за сите заинтересирани претприемачи и стартапи кои …

Повеќе »

Македонија2025 организира Отворен ден за едукативни програми и можности за стипендии

edukativniprogrami

Во среда, 15 март, Македонија2025 организира Отворен ден за едукативни програми на кој ќе бидат претставени неколку програми за целосно студирање, програми за усовршување на вештини во деловниот свет и управување со компании, како и можности за стипендирање на истите. Првиот дел на настанот ќе ги претстави програмите што ги …

Повеќе »

Буџетот на Британија предвидува инвестиции во нови технологии

britanija

Министерот за финансии на Велика Британија Филип Хамонд ги откри деталите за буџетот на владата, со кој ќе бидат промовирани развојот на научни и технолошки проекти. Фондот за надминување на пречките за индустриските стратегии ќе го поддржи производството на електрични возила, вештачка интелигенција и роботи. Првично во 2017 и 2018 …

Повеќе »

Новиот смартфон на Apple нема да се вика iPhone 8! Еве како ќе биде именуван

iphone2

Оваа година на пазарот треба да се појави јубилејниот смартфон на Apple. Очекувањата за уредот се големи, а гласините околу него стануваат се повеќе. Тие вклучуваат извиткан OLED екран, двојна камера и безжично полнење. Најнови информации за новиот iPhone дојдоа од јапонскиот сајт Macotakara. Според публикација во него уредот нема …

Повеќе »