13/12/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Гиб Булок: Да го менуваме светот преку бизнисот, но, прво да го смениме светот на бизнисот

foto 1

Ако сакаме да го менуваме светот преку бизнисот, тогаш мора прво да размислиме како најдобро да го промениме бизнис светот,  порача светски познатиот интраприемач,  Гиб Булок, кој одржа инспиративен говор во рамки на 2. издание на Форумот на добри компании што се одржа денес, во хотелот „Скопје Мериот“, а чија …

Повеќе »

Епл ја помина пазарната капитализација од 900 милијарди долари

apple

Цената на акциите на Apple достигнаа нов врв откако компанијата објави подобри резултати, а долгоочекуваниот iPhone X сега е во продавниците ширум светот. Утрово тие се тргуваат на повеќе од 173 долари по акција, зголемувајќи ја пазарната капитализација до над 900 милијарди долари. Доцна синоќа извршниот директор Тим Кук ги …

Повеќе »

30 милијарди евра за истражување до 2020 година

europe-commission

Европската комисија ги утврди своите планови со кои ќе обезбеди 30 милијарди евра за истражување до 2020 година. Вкупниот буџет на програмата “Хоризонт 2020″ е 77 милијарди евра, наменети за поддршка на научните достигнувања во Европа и за постигнување на значајни откритија во науката. Според проценките во следните две години …

Повеќе »

ДЕЛЕГАЦИЈА НА СТОПАНСКАТА КОМОРА НА МАКЕДОНИЈА УЧЕСТВУВА НА КОНФЕРЕНЦИЈАTA: „ПРЕДИЗВИЦИТЕ НА ПАТОТ КОН ЕВРОПСКАТА УНИЈА“,

azeski

Бизнис делегација од Стопанската комора на Македонија, предводена од претседателот Бранко Азески, а во состав: Минчо Јорданов, потпретседател на Стопанската комора на Македонија и претседател на Управниот одбор на „Макстил“ АД – Скопје, Светозар Јаневски, генерален менаџер на „М6 инвестиции“, Доне Таневски, претседател на  Бордот на директори на „Македонијатурист“ АД …

Повеќе »

Втор Форум на добри компании –  вмрежување за посилен општествен импакт

fb

Дали глобалниот контекст го редефинира „доброто лидерство“ овој пат во релација со социо-економскиот предизвици и заштитата на животната средина? Како македонските компании да ја зголемат конкурентноста на глобално ниво и колкав е растот на импакт инвестициите? Ова се дел од прашањата што ќе ги третира второто издание на Форумот на …

Повеќе »

Неколку совети на Brainster за сите што мислат да започнат свој бизнис во Македонија

Slika broj 1

Наполнивме 2 години. Наместо огномети и кафани решивме да го споделиме нашето искуство со вас за започнување на бизнис во Македонија. По 2 години од основањето Brainster брои 5 вработени (сите се дипломирани на Академиите на Brainster), 40+ инструктори, 40+ партнерски компании, 100+ компании кои ги развиваат вештините на вработените …

Повеќе »

Кој апарат троши најмногу струја во домаќинствата?

najskapdom8

Податоците од Енергетската математика, проект кој е дел од платформата за енергетска ефикасност на “ЕВН Македонија” покажуваат дека фрижидерот месечно троши 108 киловат-часови, додека шпоретот, со само еден час работа во денот, троши 120 киловати електрична енергија секој месец. Ако ја вклучуваме секој ден, машината за садови ќе биде на …

Повеќе »

Универзитетот Шефилд се искачи на QS ранг листата на 100те најдобри универзитети во светот

1 (6)

Универзитетот Шефилд повторно е прогласен за еден од најдобрите универзитети во светот според QS светската ранг листа и со тоа уште еднаш ја потврди својата водечка позиција во квалитетната едукација и академското истражување. Согласно рангирањето, Универзитетот Шефилд е на 82-ро место на листата најдобри универзитети во светот, на 26-то место …

Повеќе »

73.6% од домаќинствата имаат пристап на интернет од дома

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Во првото тримесечје од 2017 година, 73.6% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома. Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства e 67.1% во 2017 година, велат податоците на Државниот завод за статистика. Речиси сите 91.2% домаќинства со интернетски пристап …

Повеќе »