17/10/2017

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Промоција на проектот ИноПлатформа – платформа и алатки за зголемување на иновативниот капацитет на МСП во Балканската и Медитеранската област

??????????

Денеска во Охрид се промовираше ИноПлатформа, европски проект под лидерство на Центарот за Управување со знаење од Македонија.  ИноПлатформа е двегодишен проект, финансиран од Интерег Програмата на Европската Унија за Балканско-Медистеранската област, спроведуван од 6 организации и институции од 5 земји на БМ област: Македонија, Кипар, Грција, Бугарија и Албанија. …

Повеќе »

ШЕСТАТА ALLWEB КОНФЕРЕНЦИЈА ЗАКАЖАНА ЗА 17 НОЕМВРИ

AllWeb2017_2

Шестото по ред издание на единствената конференција која во фокусот ги има маркетингот и дигиталните комуникации ќе се одржи на 17 ноември во Скопје. AllWeb, како и секоја година претходно, ќе биде местото каде ќе се разговара за иднината и предизвиците во дигиталниот маркетинг, креирањето на содржина и е-трговија. Како …

Повеќе »

Се продава највисоката куќа во светот: Погледнете како изгледа 12катниот објект

kukanajvisoka1

Резиденцијата која е позната и како највисоката семејна куќа во светот се продава за 1,3 милиони евра. „Фалкон нест“ има површина од 576 метри квадратни и е изградена близу Тамб Буте во Прескота, Аризона. Изградена е на 12 ката, а висока е 38 метри. Дизајнот е на архитектот Феникс Сукумар …

Повеќе »

“Дипломираа” најмалите ИТ генијалци во Македониja

DSC_1434

Со многу возбуда, среќа, насмеани и горди лица помина вчерашната завршна прослава за доделување на дипломите на првата генерација на единствената специјализирана ИТ академија за деца во Македонија, IThink.  42 дечиња добија признанија за големата посветеност и упорност со која ги реализираа сите предизвици од програмата на IThink. Претставници на …

Повеќе »

ДИСКАВЕРИ КОМУНИКЕЈШНС ГО ЗАЈАКНУВА МЕЃУНАРОДНИОТ ДИГИТАЛЕН ТИМ

francis

• Водењето на дигиталната стратегија го презема Францис Килинг, експерт од музичката индустрија • Поранешниот експерт на Гугл, Џеј Тринидад, ќе ја води новоформираната групација за меѓународни дигитални вложувања • Еуџин Хуанг ќе развива нови дигитални производи за сите екрани Компанијата „Дискавери Комуникејшнс“ поттикната од постојаните промени во дигиталната индустрија, …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Многу учење а малку знаење – од каде да почнат промените во образованието?

skolo

Во оваа училишна 2017/2018 година, бројките за новозапишани основци не невестуваа оптмизам. Годинава се запишани најмал бројот на првачиња во споредба со изминатите пет години. Дел од експертите велат дека овие показатели се загрижувачки и упатуваат на сериозни проблеми поврзани со наталитетот, иселувањето и општата економско-политичка состојба во земјава, пишува …

Повеќе »

Стартап Македонија со кампања – Launch in Macedonia ќе привлекува интернационални претприемачи

slika 1

Стартап Македонија ја објави брошурата Launch in Macedonia, чија цел е да ги охрабри интернационалните претприемачи да отворат свој стартап и да се запознаат со македонската заедница. Оваа брошура ќе им даде одговор на многу национални и интернационални претприемачи ЗОШТО да ја изберат Македонија како потенцијална дестинација за нивната нова …

Повеќе »

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија

zelenaenegija

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија. Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година. Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година, постепено оддалечувајќи се од зависноста од …

Повеќе »

ФЕИТ со воведен курс за програмирање

Code@FEIT2017

Сите заинтересирани граѓани кои сакаат да ги научат основите на програмирањето, новозапишаните и актуелните студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии може да го посетуваат новиот курс за програмирање Code@FEIT2017. Курсот, петти пат по ред, го организира Институтот за компјутерски технологии и инженерство при Факултетот за електротехника и информациски …

Повеќе »