ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев со претставниците на Стопанската комора на Македонија: Создаваме позитивен економски амбиент за нови инвестиции и развој на конкурентноста

DSC_2591

По повод  значајниот јубилеј – 96 години од постоењето на Стопанската комора на Македонија, во свечената сала на Владата на Република Македонија беше организиран свечен прием за делегацијата на комората што ја предводеше претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, заедно со потпретседателите и членовите на УО на комората. Претседателот …

Повеќе »

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА

stopanskakomora

По повод официјалната посета на претседателот на Република Бугарија на Република Македонија, на 17 февруари 2018 година, во Стопанската комора на Македонија ќе се одржи работен состанок на којшто покрај претседателите на Република Бугарија и Република Македонија, Н.Е. д-р Румен Радев и Н.Е. д-р Ѓорѓе Иванов, ќе присуствуваат и претседателите …

Повеќе »

Промоција на нацрт текст на Закон за поддршка на инвестициите и најава на инвестицијата на Саген во ТИРЗ Скопје 1

koco2

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриските развојни зони Александар Младеновски одржаа прес конференција на која се презентираше новата инвестиција во ТИРЗ Скопје 1, како и нацрт текстот на Законот за финансиска поддршка на инвестициите. …

Повеќе »

НБРМ: депозитните и кредитните агрегати забележаа солиден раст, инфлацијата во рамки на проекците

nbrm

На 13 февруари 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика. На седницата беше оценето дека монетарната …

Повеќе »

Издадени 22.8% помалку одобренија за градење во однос на истиот месец од претходната година

gradeznistvo

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017 се издадени 257 одобренија за градење, што е за 22.8% помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1 730 156 илјади денари, што е за 76.7% помалку во …

Повеќе »

Повисоки продажните цени на производителите на индустриски производи

industrija2

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се повисоки за 1.2% на месечно ниво, а за 4.6% на годишно ниво. Во декември 2017, во споредба со ноември 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи …

Повеќе »

Министерката Апостолска ги претстави владините мерки за индустриски раст и зголемување на конкурентноста пред холандски компании

holandskikompanii

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска во Амбасадата на Кралството Холандија, во Скопје, заедно со директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни(ДТИРЗ) Александар Младеновски пред повеќе холандски компании во Македонија ги претставија владините мерки за индустриски раст и зголемување на конкурентноста. Во поздравното обраќање Амбасадорот на Кралството …

Повеќе »

Црногорски премиер: Црна Гора може да стане членка на ЕУ пред 2025 година

dusko

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ ja поздрави денеска стратегијата на ЕУ за Западен Балкан како “позитивен сигнал” и изјави дека неговата земја може да биде подготвена за пристапување кон ЕУ во 2025 година. “Ова е само рамка за подготовка од ЕУ проширувањето”, рече Марковиќ во Подгорица, откако Европската унија ја објави …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев најави директна државна помош за фирмите

koco

Фирмите ќе може да аплицираат за директна државна помош по поднесување на завршните сметки, роковите ќе бидат запазени, законското решение со мерките од планот за економски раст е изготвено- тврди вицепремиерот за еконосмки прашања. До крајот на март очекува Законот да го мине и собранискиот филтер, информираат од МРТВ. Во …

Повеќе »