ЕКОНОМИЈА

Инфлацијата во еврозоната падна на 0,8 % во декември

Инфлацијата во еврозоната е намалена за 0,8 % во декември 2013 година од 0,9 % во ноември истата година. Ова го покажуваат прелиминарните податоци на Европската статистичка служба ( Евростат ). Во ноември 2013 година, Европската централна банка (ЕЦБ ) ја намали својата основна каматна стапка на рекордно ниско ниво …

Повеќе »

Евроазиската унија започнува во 2015 година

Путин вети по разговорите со Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и белорускиот лидер Александар Лукашенко дека т.н. евроазиска економска унија ќе стане извор на раст. Русија, Белорусија и Казахстан одобрија институционален дел на договорот за евроазиската економска унија, соопшти рускиот претседател Владимир Путин на седницата на Врховниот евроазиски економски совет во …

Повеќе »

Се зголеми продуктивноста во САД

Продуктивноста на трудот во САД во периодот јули -септември се зголеми со најбрзото темпо од крајот на 2009 година, што е уште еден знак за посилен раст пренесоа американските медиуми. Министерството за труд прецизираше дека продуктивноста се зголемила со годишна стапка од 3 проценти во третиот квартал. Првичните очекувања беа …

Повеќе »

Како се создава лојалност во дигиталната ера?

Алекс Хантер е бренд специјалист. Во минатото раководел со онлајн маркетингот на Virgin Group, и ја наметнува глобалната дигитална стратегија на брендот, а во моментов е извршен директор на Rushmore – социјална мрежа која ги поврзува обожавателите со нивните омилени изведувачи. Хантер беше еден од клучните говорници на настанот во …

Повеќе »

Oracle го купува Responsys за 1,39 милијарди долари

Американскиот технолошки гигант Oracle најави дека планира да ја добие софтверската компанија Responsys за 1,39 милијарди долари, пренесе ” Ројтерс “. Ова е дел стратегијата на компанијата за проширување на нејзиното присуство во сферата на онлајн маркетингот.

Повеќе »

Бизнис климата во Германија со рекордно подобрување

Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува и во индексот во декември достигна рекордни 109,5 поени. Позитивните ставови на работодавците бележат раст по позитивните податоци за економскиот развој на земјата, забележува CNBC.

Повеќе »

Шпанија: Инфлацијата повторно нагоре

Инфлацијата во Шпанија повторно почна да се зголемува во ноември, откако остана без промена во октомври во контекст на стравувања од дефлација во еврозоната, пренесе Франс прес. Показателот, пресметан по усогласени податоци со Европската унија, била 0,3 отсто на годишна основа, според Националниот институт за статистика (Ine).

Повеќе »

Киев преговара со Москва за заем од 15 милијарди долари

Украина преговара со Русија за заем во износ од 15 милијарди долари, соопштува ИТАР- ТАСС. Прашањето ќе биде дискутирано меѓу претседателите Владимир Путин и Виктор Јанукович за време на денешната средба, на која ќе биде разгледана и темата за цената на рускиот гас за Украина. Се очекува една третина од …

Повеќе »

Србија ги намалува платите во државниот сектор

Српскиот парламент усвои закон за намалување на нето приход во државниот сектор, кој предвидува од 1 јануари следната година платите да бидат над 60 илјади динари ( 520 евра ) и да бидат оданочувани со поголеми даноци, објави електронското издание economy news. Според законот износот над 60 илјади динари ќе …

Повеќе »