ЕКОНОМИЈА

Унгарија излезе од рецесија

Унгарија е излезена од рецесија, признавајќи зголемување од 0,7% на БДП за првото тримесечје на 2013 година во споредба со претходните три месеци покажуваат прелиминарните податоци, објавени денеска од Централниот завод за статистика на земјата, пренесува Франс прес. Унгарија влезе во рецесија во вториот квартал на 2012 година. На годишна …

Повеќе »

Moody’s: Рецесијата во еврозоната ќе биде долга и длабока

Рецесијата во еврозоната ќе биде подолга и подлабока отколку што се очекуваше досега, прогнозира меѓународната рејтинг агенција Moody’s, пренесува ИТАР-ТАСС. Според експертите подлабока од очекуваната рецесија во еврозоната, проследена со значително намалување на кредитирањето, може да ја зајакне должничката криза.

Повеќе »

Романија: 200 илјади евра за работни места

Малите и средните претпријатија во Романија ќе може да добијат грантови до 200 000 евра во рамките на новата шема за минимална државна помош со буџет од околу 100 милиони евра според владините проекти, објавија од министерството за финансии, соопштува Аџерпрес и Медиафакс. Државата ќе доделува помош во износ од …

Повеќе »

Врските на работното место се најнесреќни

Повеќето луѓе поминуваат над 8 часови дневно работа, а тоа покажува дека колегите се оние со кои го делиме поголемиот дел од вашето време. Затоа и воопшто не е изненадувачки, ако помеѓу двајца луѓе се појави љубов. Според психолозите, токму овие врски се најнесреќни и бараат најмногу напори да бидат …

Повеќе »

17.7% стигна невработеноста во Португалија

Во првиот квартал на 2013 година невработеноста во Португалија се покачи драстично до рекордни 17.7% од првичните 16,9% во последните три месеци од минатата година, објавија властите во Лисабон. Се очекува нивото на невработените дури да се зголеми до 18.2% до крајот на оваа и 18.5% до крајот на следната …

Повеќе »

Турските гастарбајтери ја напуштаат Германија

Во последните неколку години, бројот на оние кои се вратиле во Турција е поголем од оние кои емигрирале во Германија Речиси 100 000 Турци, кои од неколку децении живеат главно во Германија, се вратиле во последните неколку години во татковината, пренесуваат медиумите во Анкара.

Повеќе »

Невработените млади во светот стигнаа 73 милиони

Над 73 милиони млади луѓе во светот се невработени, a очекувањата се ситуацијата да продолжи да се влошува. За оваа вест извести Меѓународната организација за труд (International Labour Organization – ILO), пренесуваат од АFP. “Слабеењето на глобалното економско заздравување во 2012 и 2013 година ја продлабочи уште повеќе кризата со …

Повеќе »

Јапонија – земјата на зголемените пазари

Јапонија веќе не е земја на “изгрејсонцето”, а на “зголемените пазари”. Од почетокот на годината индексот Nikkei 225 се зголемил за 36.4%. И додека во долари порастот е значително помалку и изнесува околу 19%, индексот сеуште е меѓу растечките во светот. Почетокот на годината за јапонските акции е најдобрата во …

Повеќе »

Грција “бележи напредок” во справувањето со “длабоките проблеми”

Грција “бележи напредок” во справувањето со “длабоките проблеми”, соопшти Меѓународниот монетарен фонд во понеделникот и додаде дека наоѓањето на начин да се врати економијата повторно на раст по години на рецесија е од голема важност, пренесе АФП. “Напредокот на финансиското приспособување е зголемен при секоја меѓународна споредба. Грција има постигнато …

Повеќе »