ЕКОНОМИЈА

Министерката Апостолска ги претстави владините мерки за индустриски раст и зголемување на конкурентноста пред холандски компании

holandskikompanii

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска во Амбасадата на Кралството Холандија, во Скопје, заедно со директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни(ДТИРЗ) Александар Младеновски пред повеќе холандски компании во Македонија ги претставија владините мерки за индустриски раст и зголемување на конкурентноста. Во поздравното обраќање Амбасадорот на Кралството …

Повеќе »

Црногорски премиер: Црна Гора може да стане членка на ЕУ пред 2025 година

dusko

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ ja поздрави денеска стратегијата на ЕУ за Западен Балкан како “позитивен сигнал” и изјави дека неговата земја може да биде подготвена за пристапување кон ЕУ во 2025 година. “Ова е само рамка за подготовка од ЕУ проширувањето”, рече Марковиќ во Подгорица, откако Европската унија ја објави …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев најави директна државна помош за фирмите

koco

Фирмите ќе може да аплицираат за директна државна помош по поднесување на завршните сметки, роковите ќе бидат запазени, законското решение со мерките од планот за економски раст е изготвено- тврди вицепремиерот за еконосмки прашања. До крајот на март очекува Законот да го мине и собранискиот филтер, информираат од МРТВ. Во …

Повеќе »

Љупчо Николовски денеска имаше работен состанок со претседателот на рускиот дел од Меѓувладината македонско-руска комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка

27785486_10156561646560628_1158728021_o

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство,  Љупчо Николовски, во рамки на официјалната посета на Москва, денеска имаше работен состанок со претседателот на рускиот дел од Меѓувладината македонско-руска комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка, г. Максим Травников, на кој што беше разговарано за широк спектар на прашања, кои се од заеднички …

Повеќе »

Измени на Законот за трговијата: Владата со нов предлот закон

vladarm

Mинистерството за економија подготвува измени на Законот за трговијата, поточно во делот на единствениот електронски регистар на прописи – ЕНЕР. Целта на предлог-законот е да се укинат ограничувањата во Законот што беа воведени во 2008 година, а кои се однесуваат на ограничувањето на времето на продажба на алкохолни пијалаци во …

Повеќе »

Според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, најмногу тргуваме со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Бугарија

izvoz2

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-декември 2017 година, изнесува 308 341 881 илјадa денари и бележи пораст од 15.6% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари- декември 2017 …

Повеќе »

Мицкоски: Загрижува состојбата во економијата, 700 милиони евра задолжувања за 8 месеци

mickoski2

Она што загрижува е зголемувањето на задолжувањата, истакнува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Вели дека во овој момент имаме нето задолжување откако новата Влада стапи на сцена во Република Македонија, од околу 80 милиони евра. Вкупното задолжување е 700 милиони евра заедно со девизните резерви и еврообврзницата од јануари. -Девизните …

Повеќе »

Доделени наградите за најдобрите студентски архитектонски решенија за обнова на фасадни површини на објекти во Цементарница УСЈЕ

Arhitektonski_USJE_Govornici

Цементарница УСЈЕ ги додели наградите по Конкурсот за најдобри архитектонски решенија за обнова на фасадите на силосите на компанијата, објавен за студентите од Архитектонскиот факултет, Скопје.  Нагредени се вкупно четири најдобри проекти избрани од страна на комисијата составена од претставници на Архитектонскиот факултет и Цементарница Усје. Вкупниот награден фонд изнесуваше …

Повеќе »

СПРЕЧЕН ОБИД ЗА КРИУМЧАРЕЊЕ НА ЗЛАТЕН НАКИТ И УСПЕШНО ПРЕСЕЧЕН МЕЃУНАРОДЕН КАНАЛ НА ШВЕРЦ СО МАРИХУАНА

Picture 025

Царинските службеници од граничен премин Табановце, завчера (31.01.2018 година), спречија обид за нелегално внесување на златен накит вреден околу 30 илјади евра, информираат од МВР. Имено, на 31 јануари 2018 годинa, на граничен премин Табановце, царинските службеници извршиле претрес на лицето Т.М. – македонски државјанин пријавен за влез во Република …

Повеќе »