ЕКОНОМИЈА

Став на Бранимир Јовановиќ: Зошто данокот на добивка во Македонија треба да биде прогресивен?

br1

Македонија има највисока стапка на сиромаштија во Европа, најлошо здравство, најлошо школство. Главната причина за ова е тоа што државата нема пари за овие работи. Од каде да се најдат тие пари кои се потребни за подобрување на овие работи? Преку прогресивен данок на добивка. Во последно време честопати се …

Повеќе »

За неколку дена ќе се формира новата реформска Влада

vladarm1

За неколку дена ќе се формира новата реформска Влада на Р.Мaкедонија и со брзо темпо ќе отпочне спроведувањето на вистинските реформи за подигнување на економијата коишто ќе значат квалитетен живот на граѓаните, соопштуваат од СДСМ. Денеска, дури и гувернерот на НБРМ, Димитар Богов кој во досегашниот мандат молчеливо се однесуваше …

Повеќе »

12-та Меѓународна академска конференција за европски интеграции на тема „ПРЕИСПИТУВАЊЕ НА МИГРАЦИИТЕ, ЕКОНОМСКИОТ РАЗВОЈ И СОЛИДАРНОСТА ВО ЕВРОПА”

DSC_2752

Во просториите на Универзитетот Американ Колеџ Скопје во Скопје, на 25 мај, со почеток во 9:30 часот, се одржa Меѓународната конференција на тема „ПРЕИСПИТУВАЊЕ НА МИГРАЦИИТЕ, ЕКОНОМСКИОТ РАЗВОЈ И СОЛИДАРНОСТА ВО ЕВРОПА“. На официјалното отворање на конференцијата се обрати неговата екселенција, господинот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија …

Повеќе »

Кога ниската невработеност е проблем: Оваа европска држава има најмалку невработени лица во Европа

Намалувањето на веќе рекордно ниската невработеност во Полска станува се поголем проблем за власта во европската држава и прави нови проблеми за неа. Додека индикаторот оди надолу, зад бројките прозира растечки дефицит на пазарот на трудот, предизвикан од значителниот број на емигрираните Полјаци. Ситуацијата дополнително се влошува од помалку учество …

Повеќе »

Се огласи Груевски: Еве што порача

gruevski

Целта на СЈО не е разоткривање на вистината туку уништување на ВМРО-ДПМНЕ како партија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, првоосомничен во двете нови истраги на СЈО. Изјавата Груевски ја даде во Штип, каде заедно со партиските функционери правеше увид во работите на два владини проекти – Клиничката болница и …

Повеќе »

Стопанска комора го предложи Кочо Анѓушев за вицепремиер за економски прашања

koco

Стопанска комора на Македонија и официјално го предложи бизнисменот Кочо Анѓушев за кандидат за заменик-претседател на владата задолжен за економски прашања, информираат од таму, пренесува мета.мк. Во соопштението на Комората се вели дека Анѓушев е успешен македонски бизнисмен и претприемач, потпретседател на Стопанската комора на Македонија, претседател на Македонската енергетска …

Повеќе »

Ќе има целосна ревизија на работењето на Груевски и соработниците и одговорност за сите злоупотреби

sdsm2

Новата реформска Влада ќе го крене стандардот на граѓаните, за сите граѓани да живеат квалитетно, а не само една фамилија како досега, изјавија од СДСМ. „Новата Влада ќе ја зголеми за 100 пати државната поддршка за домашните претпријатија и ќе овозможи реални странски инвестиции, наместо досегашните уништувачки политики во економијата. …

Повеќе »

Намалување на депозитите и кај населението и претпријатијата

Production At The Euro Mint

По податоците за пад на индустриското производство и по оценките на бизнисмните дека економската состојба во фирмите се влошува, и банкарскиот сектор испрати сигнали дека неизвесноста од политичката криза се одрази и кај штедењето и кај кредитирањето, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk . Во април, Народната банка регистрираше намалување …

Повеќе »

Зошто централите на многу од меѓународните компании се во Холандија?

holandijavoz

Кога ќе слушнеме “даночен рај”, обично замислуваме некој далечен остров во јужните мориња. Многу поретко во нашите умови изникнуваат Холандија, Луксембург, Швајцарија и Кипар, иако во Европа се смета дека тие ги нудат најдобрите олеснувања на даночни режими. Нема ограничувања за странските директни инвестиции Странските компании можат да поседуваат 100% …

Повеќе »