ЕКОНОМИЈА

Инфлацијата во Турција достигна 18%

Наспроти позадината на загрижувачки економски резултати, турскиот претседател Реџеп Ердоган понуди да тргува со националните валути наместо доларот. Повикот е направен во Киргистан за време на Шестиот самит на турските држави.      Инфлацијата во Турција достигна рекордни 18 отсто, се вели во најновите податоци. Наспроти позадината на загрижувачки економски резултати, …

Повеќе »

Бектеши: Македонија ќе воспостави „one stop shop“ и со Албанија

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера изјави дека Македонија ќе воспостави „one stop shop“ за заедничка гранична контрола и со Албанија, а целта според него е зголемување на трговската соработка меѓу двете земји. ‘Македонија е целосно посветена на зголемување на соработката со државите од регионот, на основање заедничка економска зона …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од РМ, во периодот јануари – јули 2018 година бележи пораст од 25.7 %

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари – јули 2018 година, изнесува 199 820 172 илјади денари и бележи пораст од 14.4 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари – …

Повеќе »

Бранко Азески зема учество на Тркалезната маса, организирана од страна на НЛБ Групацијата

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, во својство на заменик-претседател на Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (КИФ), зема учество на Тркалезната маса, организирана од страна на НЛБ Групацијата. Тркалезната маса се одржа во Охрид на 29-ти Август 2018 година, а на истата беа присутни менаџерите од сите …

Повеќе »

Индексот на индустриското производство во јули 2018 година, во однос на јули 2017 година, изнесува 108.4

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во јули 2018 година, во однос на јули 2017 година, изнесува 108.4. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2018 година, во однос на јули 2017 година, бележи опаѓање од 11.5 %, …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, се пониски за 1.0 % на месечно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, се пониски за 1.0 % на месечно ниво, а за 0.5% на годишно ниво. Во јули 2018, во споредба со јуни 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Претстојниот референдум ќе биде пресуден за идните економски движења во земјава

Претстојниот референдум ќе биде пресуден за идните економски движења во земјава, но дотогаш неизвесноста сеуште е присутна и тоа се одрази врз инвестициската активност на домашните компанаии, што пак влијаеше и врз вкупните економски показатели, коментираат за “Порталб” дел од економистите. Намалената доверба во институциите и зголемената воздржаност од инвестициски …

Повеќе »

Николовски: Словенија е наш важен трговски партнер, работиме на зголемување на трговската размена

Во рамки на саемот за храна и земјоделство АГРА2018, што се пдржува во Горња Радгона, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со претседателот на Собранието на Република Словенија и поранешен министер за земјоделство,шумарство и храна Дејан Жидан, одржаа македонско-словенечки бизнис форум, на кој што присуствуваа компании,стопански комори и …

Повеќе »

Анѓушев за Радио Слободна Европа: Економијата ја стабилизиравме, ги отстранивме недостатоците од проектите – растот на бдп од над 3 % ќе се оствари

Потпретседателот на владата за економски прашања, Кочо Анѓушев е оптимист дека економскиот раст од над 3 % ќе се оствари. Во интервју за Радио Слободна Европа уверува дека во втората половина од оваа година ќе има значително раздвижување кај железницата и автопатите. Вицепремиерот Анѓушев обелоденува дека сите подизведувачи ќе работат …

Повеќе »