13/12/2017

ЕКОНОМИЈА

СДСМ: Република Македонија ќе добие нова одговорна Влада

znamemk

- Доаѓа живот. Режимот е поразен. СДСМ заедно со граѓаните оствари историска победа од над 600.000 гласови коишто го потврдија патот на промените. Никола Груевски со нарачаните текстови не може да ги спречи започнатите промени, се вели во денешното соопштение на СДСМ. – Груевски е веќе минато и со право …

Повеќе »

Регулаторна ги соопшти новите цени на горивата

nafta

Бензините и дизел горивата од полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,5 денари за литар, за ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 68,5, за ЕУРОДИЗЕЛ-от (Д-Е V) 53,5, а Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за …

Повеќе »

Деновите се одбројуваат: Кога Македонија ќе добие нова Влада

vladarm

Новоизбраните пратеници до среда, 28 декември, ќе ги добијат уверенијата за пратеници, а во истиот рок и Собранието ќе го добие и конечниот извештај за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Според изборните рокови, најдоцна до 31 декември треба да се одржи седница за избор на новиот состав на Собранието, …

Повеќе »

НБРМ го одбележа значајниот јубилеј – 70 години централнобанкарски активности во Република Македонија

nbrm

Под мотото „Запознајте ја централната банка“ во текот на 2016 година Народната банка на Република Македонија преку низа активности го одбележа значајниот јубилеј – 70 години централнобанкарски активности во Република Македонија. Централно место во овие активности имаше финансиската едукација на населението, како една од значајните функции на современите централни банки. …

Повеќе »

СДСМ бара формирање реформска Влада

sdsm

Претседателот Зоран Заев на СДСМ заедно со раководството на партијата, денеска се сретна со избраните пратеници на парламентарните избори. Интегрален текст од соопштението на СДСМ: Постигнат е огромен успех, режимот е поразен со пенкало и глас, мнозинството граѓани, над 600.000 граѓани на Македонија избраа промени наспроти режим е заедничката оценка.

Повеќе »

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ секогаш кога спроведувал реформи жртви биле граѓаните

vmro

Единствениот план кој СДСМ го реализира е планот за живеење во илузија, непризнавање на резулатите и обидите за фалсификат на волјата на мнозинството. Овој план на СДСМ нема да успее, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ секогаш кога спроведувал реформи жртви биле граѓаните. Кога СДСМ ја спроведе криминалната приватизација …

Повеќе »

Италија ќе ги спасува банките

italija

Владата на Италија ќе побара одобрение од парламентот за заем во износ до 20 милијарди евра за да го зацврсти кревкиот банкарски систем. Парите ќе бидат потребни и за потенцијалното спасување на банката Monte dei Paschi di Siena, пренесе BBC. Третата по големина банка во земјата мора да собере 5 …

Повеќе »

УСАИД ѝм помогна на македонските производни компании да ја зголемат конкурентноста преку намалување на сопствените трошоци за енергија

usaid 1

Во вторник, 20 декември 2016 година, Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) го означи успешното завршување на својот четиригодишен Проект за индустриски менаџмент (ПИМ). Директорот на Мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стајн, истакна: „Скоро 25 години УСАИД соработува со македонските организации за унапредување на одржлив социо-економски развој. Стимулирајќи го …

Повеќе »

Од кои земји е зависна трговијата на САД и како ќе се справи Трамп со тоа?

tramp

Во месеците пред одржувањето на претседателските избори во САД, кандидатот Доналд Трамп изјави дека меѓу приоритетите му се трговските договори на земјата и најмногу оние со Мексико, Канада и Кина. Тој тврди дека трговските односи со трите држави се недостаток на САД. Всушност, сепак се чини дека работите не стојат …

Повеќе »