ЕКОНОМИЈА

Министерот Шапуриќ со градоначалничката на општина Битола разговараше за создавање на поповолна бизнис клима

SONY DSC

Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, задолжен за регулативата за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија, вчера попладне ја посети oпштина Битола, каде оствари средба со градоначалничката Наташа Петровска. На средбата, Петровска детално го запозна министерот со финансиската состојба во која се наоѓа општината, а се разговараше …

Повеќе »

ПРИДОНЕСОТ НА БИЗНИС-ЗАЕДНИЦАТА ЗА ЗАБРЗУВАЊЕ НА ПРОЦЕСОТ НА ЕВРОПСКИ ИНТЕГРАЦИИ

futurebalkans

Перспективите на институциите за постигнување глобална вклученост на Западен Балкан, состојбите на пазарот на капитал во овие земји, но и за можностите за унапредување на прекуграничната соработка беа централна тема на Конференцијата „Иднината на Балканот – кон глобална вклученост“, што се одржа на 24.01.2018 година во Тирана. Дел од дискусијата …

Повеќе »

АД ЕЛЕМ ќе реконструира електростатски филтри и ќе ги намалува емисиите на прашина во РЕК Битола

elem

Владата ги разгледа и усвои годишните програми за работа и финансиските планови за 2018 година на повеќе јавни претпријатија, на акционерски друштва и агенции во државна сопственост, како и на други владини органи и тела, со сугестии за посоодветно издвојување на приоритетите и пофункционална распределба на одобрените буџетски средства. Како …

Повеќе »

Поднесена кривична пријава против лица со сомнение за “криумчарење мигранти“

mvr

Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар Југ поднесе кривична пријава против Ј.Д.Ф.(35) од Р.Бугарија и И.А.(22) од с.Банско-струмичко поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “криумчарење мигранти“ по чл.418-б ст.2 од Кривичниот законик, соопштуваат од МВР. Имено, пријавените на 21.01.2018 година во 04,30 …

Повеќе »

Индустриското производство во САД повторно се зголемува во декември

industrija2

Индустриското производство во САД порасна за 0,9% во декември 2017 година во однос на ноември, кога се намали за 0,1%, според податоците на Федералните резерви (ФЕД). На годишна основа, индустриското производство порасна за 3,6%, што претставува најголем пораст од 2010 година. Само во последниот квартал од 2017 година, индустриското производство …

Повеќе »

Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во декември 2017, во однос на ноември 2017 година, е понеповолна

proizvodstvo

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во декември 2017 година е за 0,2 процентни поени повисок во однос на претходниот месец, а во однос на декември 2016 година е зголемен за 1,5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во декември …

Повеќе »

Во ноември 2017 се издадени 36.9% помалку одобренија за градење во однос на истиот месец лани

gradeznistvo

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2017 се издадени 229 одобренија за градење, што е за 36.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1 633 303 илјади денари, што е за 72.9% помалку во …

Повеќе »

3,1% раст во глобалната економија

svetska ekonomija

Светска банка предвидува раст на глобалната економија за 3,1 отсто оваа година, што е најдобриот резултат за 7 години, според јануарскиот извештај на Банката, пренесува Фајненшал тајмс. Банката порасна за 0,3 % во својата прогноза за растот на глобалната економија во 2018 година во јуни. За 2019 година, Светската банка …

Повеќе »

Венецуела: 2616% инфлација

venecuela2

Инфлацијата во Венецуела достигна 2616% на крајот од 2017 година. Таквите податоци ги објави Комитетот за финансии на националното собрание (еднодомниот парламент), што е под контрола на опозицијата, објави ТАСС. “Во декември, порастот на потрошувачките цени беше 85%, а акумулираната инфлација изнесуваше 2616%”, рече Рафаел Гусман, член на комисијата. Пратеникот …

Повеќе »