13/12/2017

ЕКОНОМИЈА

Реалната стапка на раст на БДП во 2016, во однос на 2015 година, изнесува 2.9%

bdp

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и други извори, бруто-домашниот производ во 2016 година изнесува 598 881 милиони денари и во однос на 2015 година е номинално зголемен за 7.1%. Реалната стапка на раст на БДП во 2016, во однос на …

Повеќе »

Заев најави уште 2 денари субвенции за лозарите

zaev1111

На вечерашниот митинг на СДСМ во Кавадарци премиерот најави уште два денари субвенции за лозарите -Промените продолжуваат и на локално ниво и ништо не може да ги спречи, повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Неготино. -68 милиони евра исплативме за субвенции. Ќе има уште повеќе. Ја …

Повеќе »

Советот на Народната банка ја одржа својата деветта седница

nbrm-300x169

Советот на Народната банка денес ја одржа својата деветта седница, на која беше разгледан и усвоен Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во првиот квартал од 2017 годинa, при што беше констатирано дека вкупните активности на банките во предметниот период се намалија за 1,6% под влијание на вообичаените сезонски фактори, …

Повеќе »

Тој е од Шутка и го прашаа каква населба сака! Погледнете каков одговор им даде

sutka

Сакаме населба како во странство, а не да живееме во гето, велат дел од жителите на Шуто Оризари што ги анкетира екипата на „Макфакс“. Се жалат дека оваа населба има проблеми со фекалната канализација, неасфалтирани улици и сообраќаен метеж. Од идниот градоначалник очекуваат да се погрижи и за екологијата во …

Повеќе »

Што порача претседателот на СДСМ Заев од Дојран

zaevdojran

Со заеднички труд, заедничка работа и заеднички вложувања можеме да го вратиме Дојран во вистинскиот сјај каков што заслужува, им порача денеска на дојранчани претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој изрази силно уверување дека кандидатот за градоначалник на Дојран Анго Ангов и неговиот тим имаат капацитет и знаење од Дојран …

Повеќе »

Еве какви одлуки донесе владата синоќа

sednicavlada

Владата на Република Македонија синоќа ја одржа редовната, 29 седница, со повеќе точки од јавен интерес на дневниот ред. Во продолжение интегрален текст од соопштението на Владата: На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од формирање на Меѓуресорска работна …

Повеќе »

Завршува сагата на стечајните работници! До какво решение стигнаа?

nevrabotenost

Завршува сагата на стечајните работници. Стечајците започнаа да поднесуваат барања за остварување надоместокот од државата. Овој човек повеќе од 15 години, секој месец, се пријавувал во оваа зграда и се обидувал да најде трајно вработувања, но немал таква среќа. Со парите кои сега ќе ги добива вели дека ќе може …

Повеќе »

Колку изнесува просечната месечна исплатена нето-плата по вработен

denari

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, изнесува 101.5. Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Стручни, научни и технички дејности (10.4%), Рударство …

Повеќе »

Стопанската комора на Македонија дава поддршка на мерките кои се преточени во Планот за економски раст

stopanskakomora

Стопанската комора на Македонија дава поддршка на мерките кои се преточени во Планот за економски раст, кој има основна цел зголемување на домашните и странските инвестиции, пораст на вработеноста, зголемување на продуктивноста и конкурентноста на приватниот сектор, зголемување на извозот и регионалната поврзаност, пораст на БДП, забрзување на економскиот раст, …

Повеќе »