ФИНАНСИИ

teteks

ТЕТЕКС АД Тетово вчера ја реализира исплатата на дивиденда

ТЕТЕКС АД Тетово на 26.12.2017 година ја реализира исплатата на дивидендата согласно одлуката за дивиденда и дивиденден календар од 27.11.2017 година. Право на исплата на дивиденда за 2016 година имаат сите акционери на ТЕТЕКС АД Тетово кои се евидентирани во акционерската книга на ден 15.12.2017 година. Исплатата на дивидендата на …

Повеќе »
penzioner

Листа на десет македонски пензионери кои заработуваат милиони

Податоците на УЈП покажуваат дека за 2016 година 439.000 граѓани поднеле годишна даночна пријава, при што заедно пријавиле вкупни бруто-приходи од околу 2,8 милијарди евра, а платиле персонален данок во висина од над 162,6 милиони евра. Највисока заработувачка за минатата година пријавиле пензионери од Струмица и од Скопје, кои освен …

Повеќе »
gorivo

Поскапе бензинот и дизелот во Македонија

Нафтените деривати поскапеа за половина денар по литар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Според последната одлука, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 55,00 ден/лит. Ова е последна корекција на цената во …

Повеќе »
parizemjodelstvo

МЗШВ ги плати долговите за членарини за претходни години во меѓународните организации за земјоделство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство плати 137 илјади евра по основ на заостанати долгови за претходни години за неплатени членарини во меѓународни организации за земјоделство. Станува збор за долгови за членарини во Организацијата за храна и земјоделство при ООН (ФАО), Меѓународната организација за вино (ОИВ), Европската и медитеранска организација …

Повеќе »
gorivo

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната Комисија за Енергетика денес треба да ја соопшти новата одлука за цената на бензинот која почнува да важи од полноќ. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголеми за 0.5 денари и еден литар од овие горива чини 66.00 односно 67.50 денари, додека ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголеми за 0.50 денари …

Повеќе »
saveski

Савески од Левица посочи неколку факти за најплатениот менаџер во Македонија

Бруто платата на најплатениот менаџер за 2016 година беше 167.786.446 бруто плата годишно, а месечно: 13.982.204 денари (227.352 евра). Да видиме некои бројки околу таа плата, напиша Здрвко Савески од Левица, на неговиот Facebook профил:

Повеќе »
denari

Во кои сектори се зголеми просечната месечна исплатена нето-плата во Македонија?

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2017 година, во однос на октомври 2016 година, изнесува 104.0. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (29.3%), Рударство …

Повеќе »
26059_122417_PowerPoint_(RGB)_2020-08-01

Новогодишен караван на Фондацијата Телеком за Македонија

Во пресрет на Новогодишните празници почна традиционалниот Новогодишен караван на Фондацијата Телеком за Македонија. Волонтери од Македонски Телеком ќе посетат деца од  Кавадарци, Скопје, Битола, Велес, Дебар, Делчево,Неготино, Прилеп, Ресен, Струга, Струмица,Тетово, Штип и Пробиштип. Караванот се одржува веќе петнаесет години, а волонтерите годинава ќе израдуваат над 2000 деца низ …

Повеќе »
IMG_7381

Ротари Клуб Скопје Камен Мост продолжува со донацијата на прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се нови 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинките „Кочо Рацин – Бели Мугри”, и “Наум Наумовски Борче” во Скопје. …

Повеќе »