ФИНАНСИИ

angusevkoco

Д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп и Битола

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп и Битола при Стопанската комора на Македонија. „Со предлог мерките од Планот за економски раст се овозможува иста поддршка за домашните …

Повеќе »
zzemjodelci

МЗШВ формираше Комисии за вршење на увид на настанатите штетите од невремето на 11-ти септември

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска формираше Комисии за увид на настанатите штетите во регионите кои на 11-ти септември годинава беа зафатени од временски непогоди (пороен дожд, електрични пранења, силен ветер и град). Согласно извештајот од УХМР и теренскиот увид од страна на Подрачните единици при МЗШВ,  утврдено е …

Повеќе »
pornozvezdi

Колку заработуваат порно ѕвездите?

Марк Шпиглер е филмски агент, кој работи со порно актерки. Неговата агенција Spiegler Girls е меѓу најдобрите во индустријата.   Порно бизнисот се промени, добивките паѓаат, а, се знае дека неколку елитни порно ѕвезди прават над 350 000 долари годишно, додека кај мажите најдобро платените прават по 100 000 долари.

Повеќе »
norveska

Исповед од девојка која работи во Норвешка: Овде е далеку од рај, а ќе биде и полошо

Норвешка е една од најбогатите земји, располага со повеќе од 800 милијарди евра, а за неа се има општо мислење дека иако има сурова клима, условите за живот и социјалната политика се рајски. Но, сето тоа е сменето. Луѓето кои заминале од Балканот да работат а таму се веќе 2 …

Повеќе »
vladamile

Колку милиони евра платила поранешната Влада за македонски медиуми за “привлекување странски инвестиции“

Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски на вчерашната прес конференција го претстави вториот дел од анализата за тоа колку поранешната Влада потрошила во периодот од 10 години на привлекување на странски директни инвестиции, наспроти конкретните резултати добиени од истите. Пред два дена, на прес конференција Владата објави дека …

Повеќе »
bitcoin

Биткоинот продолжува да ја губи својата вредност

Биткоинот продолжува да ја губи својата вредност. Криптовалутата поевтини со над 1% во однос на цената вчера, споредбено со периодот од пред две недели, електронските пари се обезвреднија со 23%, или 1100 долари. Притисокот врз е-парите беше изјавата на Џејми Димон, главен извршен директор на најголемата американска банка JPMorgan Chase & Co. …

Повеќе »
rusija2018

Колку ќе изнесуваат цените на билетите за Светското првенство во фудбал 2018 година во Русија

Билетите за натпреварите на претстојниот Мундијал кој ќе се одржи наредната година во Русија ќе чинат од 1280 рубли (19 евра) до 66000 рубли (960 евра). Ова го соопшти Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на својот сајт. Натпреварите на Светското фудбалско првенство ќе можат да ги следат по најниски цени само …

Повеќе »
triglav

S&P Global Ratings ја потврди оценката “A” за долгорочен кредитен рејтинг и рејтинг за финансиска стабилност за Групацијата Триглав

На 8 септември 2017 година, S&P Global Ratings ја потврди оценката “A” за долгорочен кредитен рејтинг и рејтинг за финансиска стабилност за Групацијата Триглав, а со тоа и на нејзиното матично друштво Заваровалница Триглав д.д. и нејзината ќерка фирма Позаваровалница Триглав Ре д.д. Двата кредитни рејтинзи имаат стабилна среднорочна прогноза. …

Повеќе »