ФИНАНСИИ

Таа направи 2 милијарди долари за 4 дена

Aкциите на кинескиот гигант во секторот за недвижнини “Country garden holdings” се зголемија, што придонесе дополнителни 2,1 милијарди долари за богатството на потпретседателот на Јанг Хуан. Оваа сума беше акумулирана само во текот на првите четири дена на тргување на берзата во 2018 година, објави Блумберг. Јанг, контролен акционер во …

Повеќе »

Колку треба да изнесува годишниот буџет на еден ракометен клуб за да биде конкурентен на европските и светските првенства

Колку треба да изнесува годишниот буџет на еден ракометен клуб за да биде конкурентен на европските и светските првенства? На ова прашање на ResPublica видео подкастот одговор даваат спортскиот директор на Металург, Ванчо Димовски и тренерот на Еурофарм Работник, Илија Темелковски.

Повеќе »

Од утре поскапуваат цените на нафтените деривати

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,71%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени со …

Повеќе »

Индексот на цените во земјоделството во декември 2017 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 1.2%, а кај аутпутот се бележи зголемување од 4.4%

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во декември 2017 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 1.2%, а кај аутпутот се бележи зголемување од 4.4%. Во декември 2017 година, во споредба со декември 2016 година, индексот на …

Повеќе »

Цената на биткоинот продолжува да тоне

Цената на биткоинот продолжува да тоне и синоќа околу 20:20 часот цената беше околу 11.000 долари. Податоците од CoinDesk покажуваат дека за 12 часа криптовалутата паднала за 22%, губејќи над 3000 долари од вредноста. Тоа се случува откако Министерството за финансии на Јужна Кореја објави дека веројатно ќе ја забрани …

Повеќе »

Венецуела воведува социјална помош за бремени жени – 3,83 долари месечно

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро zа време на годишното обраќање кон нацијата, изјави дека бремените жени ќе добиваат исплата на 700.000 Боливари месечно. Бројката звучи импресивно, но поради инфлацијата во земјата, ова е само 3,83 американски долари по тековниот девизен курс, објави CNN. По раѓањето, мајките ќе добијат уште еден милион …

Повеќе »

Од вторник нови цени на горивата

Согласно последната одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика од 09.01.2018г., малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 не се смени, односно остана на исто ниво како што беше утврдена. Одлуката од 28.12.2017 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 сеуште изнесува 66,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 …

Повеќе »

Државата ќе враќа ДДВ околу 30.000 денари за секое семејство – еве што треба да направите

Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ во својата предизборна програма. На посебна картичка ќе се регистрираат парите од вратениот данок. Таква картичка ќе има секој граѓанин. За секој купен производ или …

Повеќе »

Промените на Фејсбук, му донесоа загуба од 3 милијарди долари на Цукерберг

Одлуката на Марк Цукерберг Фејсбук да се врати на старото издание, односно наместо рекламите во News feed, да се гледаат објавите на пријателите, го чинеше 3,3 милијарди долари, а вредноста на акциите на компанијата падна за околу 4,4 отсто, пишува „Индепендент“. „Форбс“ пресмета дека овој чекор на Марк Цукерберго го …

Повеќе »