ФИНАНСИИ

Жизел Бундхен чини 128 000 долари на ден!

Жизел Бундхен долго време е највисокоплатениот модел во светот. Но, дури по нејзините стандарди сепак оваа година е успешна. Таа освои 47 милиони долари во последните 12 месеци, или околу 128 000 долари на ден, пренесува lady.mk. Супермоделот потпиша со Н & M, се снима во филм на Баз Лурман …

Повеќе »

Груевски: Меѓународнa финансискa зонa за зголемување на вработеноста

Целта на формирањето меѓународна финансиска зона, што се предлага со уставните измени, е зголемување на вработеноста во Република Македонија. Целосно ќе се преслика регулативата од најдобри економии кои се најпривлечни за инвеститорите. Toа го истакна денеска премиерот Никола Груевски, по пуштањето во употреба на новата автономна трансформаторска станица и реновираниот …

Повеќе »

Како се промени светската економија во изминатите 25 години

Светската економија продолжува да расте, а Кина е лидер по раст. Бруто домашниот производ на најголемата светска економија САД во 1989 година бил 5,6 трилиони долари., додека во 2012 година бил 16,2 трилиони долари. Втората најголема економија во светот е онаа на Кина, чија големина во 2012 година бил 8,2 …

Повеќе »

Citigroup ќе плати парична казна од $ 7 мрлд. поради финансиската криза

Банката од САД Citigroup ќе плати 7 милијарди долари по вонсудски договор поради својата дејност со високоризични хипотекарни кредити, што придонесоа за избувнување на финансиската криза, пренесоа светските агенции. Според договорот Ситигруп ќе плати 4,5 милијарди долари во готово и 2,5 милијарди долари во олеснувања за корисниците. Договорот, објавен во …

Повеќе »

Руски бизнисмен ја купи најскапата куќа во Лондон

Руски бизнисмен ја купи најскапата куќа во Велика Британија. Се работи за Андреј Гончаренко кој за имотот платил 205,5 милиони долари, пренесе весникот “Дејли мејл”. Според британскиот таблоид Гончаренко е “сивиот олигарх со офшор средства”. Куќата се нарекува “Хановер чардак” / Hanover Lodge / и се наоѓа во кралскиот Риџентс …

Повеќе »

Најбогатите во светот загубија $ 33 милијарди оваа недела

Најбогатите 300 луѓе во светот загубија 33 милијарди долари од вкупната состојба само оваа недела, пишува Bloomberg. Најголем губитник испадна 78-годишниот Амансио Ортега, кој е и најбогатиот Шпанец. Тој поседува 59% од Inditex – најголемиот трговец на мало со облека во светот. Компанијата, во чие портфолио паѓа популарниот бренд Zara, …

Повеќе »

Како секогаш да имаме пари?

Финансиите не се една од нашите омилени теми, но сепак треба да се обрне внимание и на нив, бидејќи колку и пари да имате, ако не бидат распределени на правилен начин, испаруваат за секунди. Разпишете ги трошоците Прво одредете каква е вредноста на задолжителните ваши месечни трошоци – изнајмување, домаќинство, …

Повеќе »

Груевски: Нови 15,5 милиони евра од ЕИБ за 66 претпријатија

Во втората половина на јули се очекува да пристигнат првите 15,5 милиони евра од четвртата кредитна линија од Македонската банка за поддршка на рaзвојот кои ќе бидат распределени во 66 претпријатија; велат од владата на РМ. Ова го најави денеска премиерот Никола Груевски, нагласувајќи дека се работи за првата транша …

Повеќе »

Доларот падна во однос на еврото и јенот

Американскиот долар поевтине во однос на еврото и јенот во средата, откако протоколот од јунската седница на ФЕД задржи мирољубив тон и не обезбеди никакви изненадувања. Доларот падна на 1.3640 во однос на еврото, а пред тоа се менуваше за 1.3624. Во однос на јенот, американската валута падна под 101.60 …

Повеќе »