17/01/2018

ФИНАНСИИ

parizemjodelstvo

МЗШВ ги плати долговите за членарини за претходни години во меѓународните организации за земјоделство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство плати 137 илјади евра по основ на заостанати долгови за претходни години за неплатени членарини во меѓународни организации за земјоделство. Станува збор за долгови за членарини во Организацијата за храна и земјоделство при ООН (ФАО), Меѓународната организација за вино (ОИВ), Европската и медитеранска организација …

Повеќе »
gorivo

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната Комисија за Енергетика денес треба да ја соопшти новата одлука за цената на бензинот која почнува да важи од полноќ. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголеми за 0.5 денари и еден литар од овие горива чини 66.00 односно 67.50 денари, додека ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголеми за 0.50 денари …

Повеќе »
saveski

Савески од Левица посочи неколку факти за најплатениот менаџер во Македонија

Бруто платата на најплатениот менаџер за 2016 година беше 167.786.446 бруто плата годишно, а месечно: 13.982.204 денари (227.352 евра). Да видиме некои бројки околу таа плата, напиша Здрвко Савески од Левица, на неговиот Facebook профил:

Повеќе »
denari

Во кои сектори се зголеми просечната месечна исплатена нето-плата во Македонија?

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2017 година, во однос на октомври 2016 година, изнесува 104.0. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (29.3%), Рударство …

Повеќе »
26059_122417_PowerPoint_(RGB)_2020-08-01

Новогодишен караван на Фондацијата Телеком за Македонија

Во пресрет на Новогодишните празници почна традиционалниот Новогодишен караван на Фондацијата Телеком за Македонија. Волонтери од Македонски Телеком ќе посетат деца од  Кавадарци, Скопје, Битола, Велес, Дебар, Делчево,Неготино, Прилеп, Ресен, Струга, Струмица,Тетово, Штип и Пробиштип. Караванот се одржува веќе петнаесет години, а волонтерите годинава ќе израдуваат над 2000 деца низ …

Повеќе »
IMG_7381

Ротари Клуб Скопје Камен Мост продолжува со донацијата на прочистувачи за воздух во градинките на територијата на општина Центар

Во рамките на проектот на Ротари Клуб Скопје Камен Мост за намалување на изложеноста на децата на загаден воздух и отровните честички што истиот ги содржи, донирани се нови 12 уреди за прочистување на воздухот во просториите на градинките „Кочо Рацин – Бели Мугри”, и “Наум Наумовски Борче” во Скопје. …

Повеќе »
sonjatat

Соња “ТAT” повторно во затвор за измама тешка 600 000 евра

Познатата сопственичка на пропаднатата штедилница ТАТ од Битола, деновиве повторно е во затвор. Таа е спрoведена во затворот Идризово на издржување затворска казна за измама на неколкумина битолчани од кои успеала да земе над 600 000 евра, информира Досие. Според пресудата Николовска ги измамила битолчаните дека ќе им овозможи да …

Повеќе »
Village Rebuilt To Give Mansions To Residents By Millionaire

Овој милионер не ги заборави луѓето од селото од кое потекнува. Погледнете што тој направи за нив!

Сјунг Шуејхуа стигнал далеку во животот, но во ниту еден момент не заборавил на луѓето кои му помогнале на почетокот на неговото патување до успехот. Милионерот со големо срце решил да го сруши маалото во кое пораснал и на негово место изградил луксузни домови во кои ги сместил луѓето кои …

Повеќе »
Untitled-1

Општина Аеродром: Во тек e Јавен повик за финансиска поддршка на граѓански организации

Ги известуваме граѓаните на Општина Аеродром дека е во тек Јавен повик за финансиска поддршка на граѓански организации кои работат во областа на локална демократија, креирање и спроведување јавни политики на локално ниво и соработка со локални самоуправи. Пријавите може да се достават најдоцна до 24.12.2017 година (недела) на следната …

Повеќе »