ФИНАНСИИ

zzemjodelci

Започна пријавувањето на штетите за земјоделците од поплавите во понеделникот

Од денеска до 16-ти јуни сите носители на земјоделски стопанства или организации на производители, односно од неевидентирани земјоделски стопанства, можат да поднесуваат барање за проценка на штети на земјоделските површини од климатски неповолниот настан кој што го зафати Тетовскиот регион на 5-ти јуни. Барањата треба да се доставуваат во подрачните …

Повеќе »
mf

Економскиот тим на Министерството за финансии се сретна со гувернерот на Народната банка Димитар Богов

Економскиот тим на Министерството за финансии вчера се сретна со гувернерот на Народната банка Димитар Богов. Тема на средбата беше унапредување на соработката помеѓу Министерството за финансии и Народната банка и важноста за координацијата на фискалната и монетарната политика за економскиот систем. На средбата и двете страни ја потврдија заложбата …

Повеќе »
moskvapari

МИЛИЈАРДИ ВО БЛАТО: Пронајдено мочуриште полно со пари

Авантуристите кои ги истражуваат напуштените локации од советска ера наишле на огромна количина рубљи во поплавен рудник во Русија. Групата независни истражувачи од Русија, која ги обиколува напуштените локации од време не комунизмот, ги одушевило мноштвото од Ленинови лица на монетите расфрлани во напуштениот рудник во областа Владимир.

Повеќе »
pcenica

ФФРМ: МИНИМАЛНАТА ЗАШТИТНА ЦЕНА НА ПЧЕНИЦАТА ДА БИДЕ 12 ДЕНАРИ

Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери (ФФРМ). ФФРМ бара и …

Повеќе »
sdsm2

СДСМ: Државната поддршка за фирмите ќе биде зголемена за 100 пати

Од СДСМ излегоа со соопштение до јавноста. Ви го пренесуваме во целост: „Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повиска минимална плата и таа ќе важи за сите работници. …

Повеќе »

Исплатени пензиите, заостанати субвенции и студентските стипендии

Министерството за финансии вчера на сметките на 301.660 пензионери исплати 4 милијарди 174 милиони денари пензија за месец мај. Од Министерството за финансии информират дека се исплатени и студентските стипендии. Студентите ги добија стипендиите за последните 5 месеци во висина 118,2 милиони денари.

Повеќе »
zaevsobranie

Радосни вести за наставниците: Еве што им вети премиерот Заев

- За да ги задржиме квалитетните лекари во јавното здравство, новата Влада за време на мандатот ќе ги качи платите на специјалистите до 100.000 денари. Двојно ќе бидат зголемени платите на здравствените работници, рече Зоран Заев, обраќајки се пред пратениците. – Ќе обезбедиме и повисоки плати за наставниците. Што се …

Повеќе »
nbrm-300x169

Народната банка на Република Македонија излезе со соопштение во врска со тргувањето со дигиталните валути

Народната банка на Република Македонија неколку пати досега ѝ укажа на јавноста да биде внимателна во однос на понудите кои доаѓаат преку електронските медиуми за купување и тргување со дигиталните (крипто) валути. Директен повод за денешното соопштение на Народната банка е објавата за бесплатен онлајн курс за биткоин и начинот …

Повеќе »
triglav

Исплата на дивиденда од 56,8 милиони евра, односно 2,50 евра бруто по акција за акционерите на Заваровалница Триглав

На 42-то собрание на акционери на Заваровалница Триглав, акционерите го поддржаа предлогот на управата и Надзорниот одбор, за дивиденда да се намени дел од акумулираната добивка, во висина од 56,8 милиони евра, односно 2,50 евра бруто по акција. Собранието на акционери  беше запознато со годишниот извештај за 2016-та година, даде …

Повеќе »