ФИНАНСИИ

НБРМ реализира еднодневна работилница за ФинТек

Вчера, Народната банка на Република Македонија, со поддршка од Фондот за развој на Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ ДФ) реализира еднодневна работилница за финансиската технологија – ФинТек. Целта на оваа работилница е подетално запознавање на дел од стручните лица од централната банка со оваа нова финансиска индустрија, како и …

Повеќе »

Скокнаа цените на горивата во Македонија

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 3,90%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на Дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит во однос на цените утврдени со …

Повеќе »

Со потпишување на колективен договор до подобри услови за работа и повисоки плати

Денеска во Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство се одржа состанок  со претставници од Шумската полиција. На средбата се разговараше за потпишување на Колективниот договор, и при тоа беше договорено да се формира работна група за да се подготви Колективен договор кој што ќе придонесе за поголема ефикасност на Шумската …

Повеќе »

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

Гувернерот на Народната банка на Република Македонија, д-р Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, вчера присуствуваа на министерскиот дијалог помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан и Турција во Советот на ЕУ, во Брисел. Овој дијалог, секоја година се одржува во рамки на Програмата за економски реформи …

Повеќе »

Поранешниот градоначалник на Општина Демир Хисар го оштетил буџетот за 2000 евра

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Демир Хисар  поднесе кривична пријава против  Љ.Б.(51) од село Мургашево, демирхисарско за сторени  две  кривични дела   “Злоупотреба на службената положба и овластување“.  Во периодот од 2014 до 03.01.2017 година  пријавениот, како градоначалник на Општина Демир Хисар,  без одлука на Советот на Општина  Демир Хисар, по …

Повеќе »

Тевдовски се сретна со новизбраната гувернерка Ангеловска-Бежоска

Министерот за финансии Драган Тевдовски оствари средба со новоизбраниот гувернер на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска. Тевдовски и ја честиташе функцијата на Ангеловска-Бежоска и рече дека и во наредниот период очекува добрата соработка помеѓу Министерството за финансии и Народната банка да продолжи. На средбата беа констатирани солидната макроекономска позиција и стабилноста …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Гувернери, скандали и монетрана политика

На 26 април 1992 година, со усвојување на Законот за Народна банка, Македонија го добива првиот гувернер по осамостојувањето, Борко Станоевски. Оттогаш, на чело на оваа, со закон дефинирана независна институција, застануваат уште тројца гувернери. Дел од нив ја завршија кариерата со оставки поради финансиски скандали во банкарскиот сектор, но …

Повеќе »

Општина Карпош одвои нови субвенции за купување на велосипеди

Едногласно, на денешната десетта седница на Советот на Општина Карпош, советниците ја одобрија одлуката за добивање на финансиски средства, за замена на стари куќни водомери на со нови ултразвучни и интеграција на истите во системот на далечинско одчитување на системот на Јавното претпријатие „ Водовод и Канализација“. Градоначалникот на Општина …

Повеќе »

Царовска: Родово одговорното буџетирање значи создавање еднакво општество

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска се обрати на регионалната Конференција за родово одговорно буџетирање, која се одржува на 22-23 мај 2018 година во Скопје. Министерката Царовска нагласи дека вклучувањето на родовата перспектива во политиките, стратешките планови и буџетите е еден од приоритетите. Притоа, сите кои се вклучени …

Повеќе »