ФИНАНСИИ

zaevtav

Концесионерот на аеродромот во Скопје, ТАВ најави инвестиции од 45 милиони евра

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, вчера се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, заменик менаџерот Серкан Каптан, генералниот менаџер на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој. Утврдени се приоритетите и за инвестицијата од 45 милиони евра …

Повеќе »
deteal

Пеел и за УЧК, а сега добил и субвенции од министерството за култура: Кое е 12 годишното дете од Тетово?

„Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети. Од 2013 година како 7 годишен ученик учествува на детскиот фестивал Блејат, каде што ја освоил третата награда со песната Мојата баба“- е информацијата која може …

Повеќе »
oliver

МВР истражува проневера на 30 милиони евра одлеани во времето на Гордана Јанкулоска

На денешното примопредавање на донацијата на 16 нови возила за граничната полиција од германското Сојузно министерство за внатрешни работи, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека МВР истражува проневера на 30 милиони евра кои се одлеале од Министерството кога со него раководеше претходната министерка Гордана Јанкулоска. Тој вели дека …

Повеќе »
pari

Ќе олеснат ли условите за кредитирање?

Фирмите со воздражана кредитна побарувачка, за граѓаните и натаму потрошувачките и станбените кредити се најатрактивни. Народната банка ја сумираше банкарската 2017 година. Лани, вкупната кредитна изложеност изнесувала 4,8 милијарди евра, пишува анализата на Portalb.mk. Дел од банкарите велат дека со почетокот на 2018 година очекуваат зголемена побарувачка на кредити и од фирмите и …

Повеќе »
makbrod

Kривична пријава за лица кои направиле материјална штета од 9.270.480 денари на сметка на буџетот на општина Македонски Брод

Наворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.С.(58) од Прилеп, Љ.Т.(55) од Скопје, М.В.(58) од Македонски Брод, ДПТ ПЕЛА ТРАНС ДООЕЛ село Мажучиште, прилепско и ДПИТУ ХИДРО ГРАДЕЖЕН ИНЖЕНЕРИНГ ДОО Скопје за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба“. Провопријавениот, како управител на фирмата ДПТ „Пела-Транс“ …

Повеќе »
oven

НБРМ издаде и пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели „Риби” и „Овен”

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Риби” и „Овен” од серијата „Хороскопски знаци” („Службен весник на Република Македонија” бр. 182/17 и 8/18). Кованата пара „Риби” од серијата „Хороскопски знаци” ги има следниве карактеристики: – на …

Повеќе »
0-02-04-2f5a05d6aeab9d7c7b28a7e170421382ae91c8d0df439174ab97ec6f8d98f263_full

Општина Гостивар доби голема грант од 120 илјади евра од EУ и УНДП

Во рамките на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан, градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари потпиша Меморандум за соработка со претставничкaта на УНДП, Луиза Винтон и претставникот на делегацијата на ЕУ, Николас Бертолини. Во наредните две години, УНДП ќе му додели на општина Гостивар грант од 120.000 евра за …

Повеќе »
zaevsport

Владата на Република Македонија станува партнер во финансирање иновативни проекти на домашните компании

Во Владата на Република Македонија се одржа свеченост по повод доделувањето на договорите за финансирање на иновативни проекти на 20 домашни микро, мали и средни претпријатија кои аплицираа на два јавни повици спроведени од страна на Фондот за иновации и технолошки развој. Претседателот на Владата на Република Македонија во своето …

Повеќе »
vladazaev

Владата денеска ќе ја одржи 53-та редовна седница

На денешната седница на Владата на Република Македонија, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, ќе се разгледа информацијата за ревидиран Акциски план за вработување на млади 2016-2020 година, информацијата за имплементација на Националната стратегија за намалување на сиромаштијата и социјалната исклученост 2010-2020, како и информацијата за имплементација …

Повеќе »