МАРКЕТИНГ

insagram

Во Instagram наскоро ќе има реклами

Шефот на одделот “Бизнис операции” во Instagram, Емили Вајт, изјави дека во популарната апликација наскоро ќе се појават реклами, пренесе “Волстрит журнал”. Тие ќе се наоѓаат во полето со функциите за откривање на нови фотографии и во пребарувачот. Во декември 2012 Instagram ги промени условите за користење, кои дозволија на …

Повеќе »
facebook4

Во Хравтска се продава Facebook сладолед

Сопственик на компанија за сладолед во Хрватска, пушти во продажба сладолед Facebook, соопшти huffingtonpost. Нестандардната идеја дошла на адмиралот Адилс откако забележал како 15-годишната ќерка постојано го проверува профилот на социјалната мрежа Facebook. Тогаш му дошла идејата да создаде мирис кој ќе ги привлече обожавателите на социјалните мрежи.

Повеќе »
yahoo2

Yahoo! со ново лого

Yahoo! има ново ново лого за прв пат после 18 години, соопштија американските медиуми. Новиот дизајн беше презентиран како дел од трансформацијата на Yahoo!, откако компанијата ја назначи извршната директорка на Google Мариса Мајер за претседател и извршен директор пред 14 месеци. Мајер веќе ја промени првата страница на Yahoo!, …

Повеќе »
lg

Рекламата, која плаши до смрт

Компанијата LG Electronics го измисли следниот штур начин за рекламирање на основаноста на вашиот телевизор со висококвалитетен монитор со технологијата IPS ( In-Plane Switching ). Настаните во новата реклама се одиграни во чилеанска канцеларија, за време на интервју за работа. Кандидатите влегуваат во канцеларијата и седат со лицето кон интервјуерот, …

Повеќе »
nokia

Nokia го продава бизнисот со телефони на Microsoft

Американскиот софтверски гигант Microsoft Corp објави дека ќе го купи делот на Nokia за производство на мобилни телефони. Според информациите на Reuters компанијата на Бил Гејтс ќе плати 5,44 милијарди евра. Во моментов двете компании се здружени при производството на моделите Nokia Lumia, а Microsoft го развива оперативниот систем Windows …

Повеќе »
facebook3

Facebook промени дел од правилата за рекламните кампањи

Facebook пушта нови правила за рекламните кампањи, информираше Mashable. Обновувањето е насочено кон бизнис корисниците, поточно оние кои спроведуваат натпревари и промоции. Отпаѓа барањето на кампањите да бидат администрирани преку апликации и тие веќе можат да се вршат директно во страната на производот или услугата.

Повеќе »
mobilnareklama

Мобилното рекламирање се повеќе го зазема делот на дигиталната реклама

Уделот на мобилната реклама се зголемува во целиот свет, покажа анализата на eMarketer. Весникот прогнозира дека до 2017 секој четврти долар од глобалната дигитална реклама ќе биде потрошен за мобилно рекламирање. Најголемиот пазар на мобилно рекламирање, како дел од вкупниот пазар на интернет рекламирањето е Северна Америка. Оваа година 18.8% …

Повеќе »
reklama2

Приказни за „скриени интимности“ во рекламата

Многумина сметаат дека раѓањето на рекламата со скриени пораки се случила во 1957 година во САД. Можеби сте ја слушнале приказната за американскиот истражувач Џејмс Вајкери кој го создал слоганот “јадете пуканки” и “пијте кока-кола” кој се појави во еден филм. Овие фрази, ја повикуваат публиката да троши, и имаат …

Повеќе »
kardon

Прашањето што ни помага да продаваме повеќе “Зошто?”

Има исклучително едноставно прашање кое многу експерти по продажба пропуштаат да го поставуваат – “Зошто?”. Ова прашање е клучно за да ги дознаеме водечките мотиви за купување на нашите клиенти, пишува американскиот експерт и предавач во областа на продажбата Грант Кардон за enterprenuer.com. Откако добиеме одговор многу е полесно да …

Повеќе »