17/01/2018

МАРКЕТИНГ

refus

Продажбите на „рефус“ се од корист и за паричникот, но и за планетата

Продажбата во рефус на секакви производи – житарки, тестенини, дури и препарати за миење садови и парфеми преживуваат вистински бум и се од корист како за паричникот на потрошувачите, така и за чистотата на планетата, информира Франс прес, повикувајќи се на истражување нарачано од француската Агенција за животна средина. “Ова …

Повеќе »
plac

Владата ги поттикнува странците да купуваат македонски имоти

Секој странец кој ќе инвестира 400.000 евра во некаков капацитет, освен во угостителство и трговија, и ќе вработи барем 10 лица, автоматски добива македонско државјанство и пасош, предвидуваат измените на Законот за странци, кои ги предлага владата и уредбата за добивање државјанство. Со овие измени Владата дополнително ќе го олеснува …

Повеќе »
marketing time

Маркетинг на новото време

Глобализацијата, технолошкиот напредок и дерегулацијата нудат неограничени можности. Развојот на технологијата во денешно време, овозможи да се создадат онлаин продавници, да се вршат онлаин услуги и да имате брзи, повратни информации од вашите клиенти. И така се роди дигиталниот маркетинг. Што избирате – традиционалниот или дигитален маркетинг?

Повеќе »
brian tracy 2

Успех – Брајан Трејси

Успехот е цел, а се останато се коментари. Сите успешни луѓе се многу фокусирани. Тие знаат што сакаат и се насочени само кон целите за да го остварат, секој Божји ден. Вашата способност да ставате цели е мајсторска вештини за успех. Целите ги отклучуваат вашите позитивни мисли и идеи и …

Повеќе »
uspeh

21 совети за успех!

1. Ожени се (омажи се) за вистинскиот човек. Само ова решение определува 90% од твојата идна среќа или несреќа во животот. 2. Работи она што ти дава задоволство и што го заслужува твоето време и талент. 3. Прави од повеќе од луѓето што очекуваат и прави со задоволство. 4. Биди …

Повеќе »

„Европа“ во новогодишно руво?

Во пресрет на новогодишните празници фабриката за чоколади, вафли и бонбони „Европа“ подготви специјален дизајн на своите производи. Следејќи ги светските стандарди „Европа“ го промени изгледот на старите производи, но во исто време на пазарот ќе понуди и сосема нови производи. Асортиманот на фабриката е збогатен со новогодишно млечно чоколадо …

Повеќе »
newsweek

Авторитетното американско списание Newsweek ќе излезе за последен пат на хартија

Авторитетното американско списание Newsweek ќе излезе за последен пат на хартија на 31 декември и на почетокот на следната година ќе продолжи да постои само во електронска верзија, соопшти агенцијата Reuters. Новата целосно електронска верзија на списанието ќе се вика Newsweek Global и ќе биде иста за целиот свет (досега …

Повеќе »

L’Oréal го проширува своето присуство на пазарот за козметика

Во последните месеци делот на L’Oréal за луксузна козметика го надомести доцнењето на пазарот на масовните брендови. Францускиот козметички гигант L’Oréal соопшти дека постигнал договор за купување на производителот на декоративна козметика Urban Decay Cosmetics, објави The Wall Street Journal. Така компанијата напредува со уште еден чекор на брзорастечки пазар …

Повеќе »
brendovi

Интересни стории поврзани со некои од најголемите брендови

Големите компании ги поврзуваат нивните логоа за некоја интересна сторија која објаснува зошто и од кои причини компанијата се одлучила за тоа лого. Без разлика за кое лого се работи, факт е дека секоја креација е дело на добрата маркетиншка креативност. Тоа е случај со компаниите: McDonalds, Apple, Mercedes Benz …

Повеќе »