МАРКЕТИНГ

ENABLE FOTO ZA PR (asistent)

Со лична асистенција до полесно и подобро функционирање на лицата со посебни потреби

Во светот и дел од земјите членки на Европска Унија позитивни се примерите за практики на лична асистенција на лица со посебни потреби. Во Данска и Италија уште од 1998 година со закон е регулирана и загарантирана персоналната асистенција која ја добиваат лицата со посебни потреби. Во рамки на проектот …

Повеќе »
facebookad

Facebook лансираше нов рекламен формат

Facebook претстави нов рекламен формат, кој ќе им помогне на трговците да ги нудат своите производи. Слично на формата Canvas, новите колекции се создадени специјално за корисниците од социјалната мрежа, кои ги користат услугите на Facebook преку мобилните уреди. Според социјалната мрежа новиот инструмент ќе помогне за изградба на подобар …

Повеќе »
zara

На која возраст жените престануваат да пазаруваат во Zara?

Zara е култен синџир продавници за облека која стана омилена марка на младите и луѓето на 30-годишна возраст. Но, според експертите во областа на потрошувачката има возрасна граница за купување на облека од Zara и таа е многу помала отколку што мислите, пишува Daily Mail. Агенцијата за анализа на потрошувачката …

Повеќе »
ОБСГ и Ева Богоевска потпишаа партнерски договор за соработка

Македонскиот виртуоз на виолина од светски ранг ‒ Ева Богоевска ‒ и Охридска банка Сосиете Женерал склучија партнерски договор

Охридска банка Сосиете Женерал и младата виолинистка Ева Богоевска ја најавија заедничката соработка со потпишување на партнерски договор во дирекцијата на  Охридска банка Сосиете Женерал во Скопје. Следејќи ја глобалната стратегија за спонзорства на Сосиете Женерал Групацијата за промоција, унапредување и поддршка на музиката преку Асоцијацијата за музичко меценство на …

Повеќе »
Vinoto Shardone na Stobi so zlaten medal 1

Виното на „Стоби“ меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24. издание на Интернационалниот натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во светот кој се одржа во Франција. Беа оценувани 706 примероци од 38 земји меѓу кои и Јужна Африка, Австралија, Австрија, Канада, Чиле, Шпанија …

Повеќе »
Viva-DISNEY-120

Вива се здоби со меѓународна награда од Disney за Frozen и Avengers

Вива ја доби престижната награда „The Licensed product of the Year award – 2016“ што ја доделува Disney, за производ на годината, согласно високиот квалитет и уникатноста на природните сокови за деца со ликовите на Frozen и Avengers. „Оваа награда ни преставува огромна чест и големо задоволство затоа што е …

Повеќе »
LET'S CEE Film Festival_Credit Paulina & Thomas Photography (1)

За 10 дена стартува let’s cee фестивалот во Виена, Австрија

Вкупно 141 филм ќе бидат прикажани на петтото издание на Let’s CEE 2017-та година во Виена, Австрија. Со ова, интересот за единствениот фестивал на Австрија за Централно-Источни европски филмови сé повеќе расте. Во периодот од 21-ви до 27-ми март 2017, на петиот Let’s CEE во вкупно шест места во Виена …

Повеќе »
zeni-heroj_capitol

Капитол Мол одлучи да им посвети внимание на сите припаднички на понежниот пол

Во месецот на жената и по повод 8ми Март, Капитол Мол одлучи да им посвети внимание на сите припаднички на понежниот пол кои газат низ светот храбро и бестрашно. Посетителките беа изненадени со интересни подароци. Водејќи се од ентузијазмот и вредностите кои ги носи интернационалниот ден на жената, Капитол Мол …

Повеќе »
komercijalna banka

Заеднички проект на Комерцијална банка и здружението „Една може“

Здружението за самохрани старатели „Една може“! Скопје, на 8-ми март се всели во нови простории, сопственост на Комерцијална банка АД Скопје.  Отварањето на дневниот работен простор ќе биде можност за реализација и подршка на конкретни активности за самоодржливост и креативни економски исплатливи проекти на здружението. Комерцијална банка ја понуди својата …

Повеќе »