20/08/2017

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

sedmica

Дванаесет затруени во сендвичарата „Седмица“

Министерството за здравство попладнево преку соопштение ја информираше јавноста за труење од храна кое се случило кај 12 лица кои јаделе во скопски ресторан за брза храна, информира НОВАТВ. Затруените лица јаделе сендвичи со плескавици и пилешко со кечап и мајонез, во објектот „Сендвичара 7“ лоциран на „Партизански одреди“во Скопје …

Повеќе »
Ramstore guzva2

Гужви како што немате видено на летниот Garage Sale

А кој не ги обожува распродажбите во трговскиот центар Рамстор? Преполни продавници со квалитетни производи, а достапни по вртоглаво ниски цени, еуфорични лица кои брзаат за да си го купат долгопосакуваното парче облека, среќни семејства што одлучиле да го подноват домот, вљубен пар кој си разменува подароци, другарки што дебатираат …

Повеќе »
baloteli

Балотели го направи вториот најскап трансфер од Македонија! Еве за колку пари успеа да се продаде

Екипата на Вардар пред неколку дена остана без својот напаѓач Џонатан Балотели, но клубот добро заработи од неговиот трансфер во Катар. Бразилецот потпиша за екипата на Ал Гарафа, а „црвено-црните“ за неговиот трансфер заработија солидни 600.000 евра, што го прави вториот најскап трансфер од Македонија во странство, пишува Гол.мк. Врвот …

Повеќе »
ladavesta

Lada Vesta најпродаван седан од С-класа во Русија

Експертите на автомобилскиот пазар пресметаа дека од почетокот на 2017 година во Русија биле продадени 89 илјади возила од С-класа, од кои 33 илјади се „Лада Веста“. LADA Vesta е прогласена за најпродаван модел од сегментот С-класа на рускиот пазар на автомобили за изминатите седум месеци од годинава. 33 илјади …

Повеќе »
Pravime cistka 2

Започна Garage Sale во Рамстор Мол! Еве што да очекувате на попуст

Рамстор Мол знае како вистински да ни го разубави летото и да не разлади со убави изненадувања. Ако температурата не се намалува, се намалуваат цените во Рамстор Мол. И оваа година традиционално по 7-ми пат се одржува Garage Sale, акција организирана и поддржана од Рамстор Мол  во која учествуваат сите продавници …

Повеќе »
DSC_4697

Марк Лејланд е новиот генерален менаџер на Скопје Мериот Хотел

Најголемиот ланец на хотели во светот, Мериот Интернационал, пред повеќе од една година ги отвори вратите на Скопје Мериот Хотел во нашата држава. Брендот кој важи за еден од најелитните во светот со својата 90 годишна традиција и присуството во 122 земји со повеќе од 6000 хотели во целост ги …

Повеќе »
viski

Во Израел го произведоа првото “религиозно” виски

Дестилерија во Тел Авив подготвува тендер за серијата од првото израелско слад виски. Компанијата Milk & Honey ќе понуди онлајн аукција со 100 шишиња и уште 291 шишиња од пијалокот ќе се продаваат на лице место. И, се разбира, вискито е создадено според правилата на кашер храната (религиозната храна). Производството …

Повеќе »
ehighway

Siemens гради „електричен автопат“ во Германија

Технолошкиот гигант Siemens ќе изгради „електричен автопат“ за хибридни камиони во Германија. Компанијата има добиено нарачка од германската покраина Хесен за изградба на копнена контактна линија за електрифициранотоварен транспорт. Линијата ќе снабдува енергија за електричен погон на хибридни камиони. Системот ќе биде инсталиран на автопатот А5 помеѓу двата транспортни јазли …

Повеќе »
komfi1

Вработените во компанијата “Комфи Ангел” од Прилеп едни од најзаслужните за гаснењето на пожарот кај манастирот Трескавец

Компанијата “Комфи Ангел” од Прилеп е една од компаниите кои знаат што значи општествена одговорност, па така и за време на огнената стихија која деновиве се закануваше да го проголта манастирот Трескавец, поголем број вработени од оваа компанија се приклучија кон гаснење на пожарот и спречување огнените јазици да му …

Повеќе »