17/10/2017

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Foto coca-cola2

Coca-Cola HBC и Пивара Скопје го потврдија статусот светски лидери во одржлив развој

Пивара Скопје, заедно со останатите членки на Coca-Cola HBC групацијата и оваа година го освоија првото место во светската индустрија за пијалаци, според остварените резултати во одржливиот развој и заштитата на животната средина. Во годинешното глобално рангирање кое го спроведува „Дау Џонс индекси за одржливост“ (The Dow Jones Sustainability Indices …

Повеќе »
6

УРБАН ИНВЕСТ – 27 ГОДИНИ ПОСТОЈАНО ИСТРАЖУВАЊЕ И ПОДОБРУВАЊЕ ВО ГРАДЕЖНАТА ИНДУСТРИЈА

Урбан Инвест најголемиот производител на Павер елементи и Терастон плочки во Македонија и на Балканот е основана во 1990 година, oд страна на Г-дин Јован Грков, градежен инженер, кој во тоа време ги препознал пазарните можности во развојот на градежната индустрија во Македонија. Во 1993 година, компанијата инвестирала во опрема …

Повеќе »
saemrusija

МАКЕДОНИЈА СО НАЦИОНАЛЕН ШТАНД НА САЕМОТ „WORLD FOOD 2017“ ВО МОСКВА

Тринаесет македонски компании од денес до 14 септември ќе се претстават на најголемиот прехрамбен саем во југоисточна Европа „МИР ПИТАНИЕ 2017“ (WORLD FOOD 2017) во Москва.Настапот на македонските компании е во организација на Македонско-рускатата стопанска комора и со финансиска поддршка на ресорното Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република …

Повеќе »
slika 1

Стартап Македонија со кампања – Launch in Macedonia ќе привлекува интернационални претприемачи

Стартап Македонија ја објави брошурата Launch in Macedonia, чија цел е да ги охрабри интернационалните претприемачи да отворат свој стартап и да се запознаат со македонската заедница. Оваа брошура ќе им даде одговор на многу национални и интернационални претприемачи ЗОШТО да ја изберат Македонија како потенцијална дестинација за нивната нова …

Повеќе »
plakati_3-02

Атлантик Група вработува нова генерација на учесници во програмата Graduate Trainee

Атлантик Група, една од водечките регионални компании, во рамките на својата програма Atlantic Graduate Trainee прима неодамнешни дипломци и им дава можност да стекнат вредно искуство и да остварат одлични деловни контакти. Секоја година избраните учесници на програмата поминуваат низ многубројни оддели во компанијата и преку врвно менторство се запознаваат …

Повеќе »
Haemus_Scupini_Romani_2

SCUPINI ROMANI ќе гостува на Тиквешки гроздобер со Vinalia Rustica

Центарот за научни истражувања и промоција на културата – „Хаемус” од Скопје, во рамките на својата програма SCUPINI RОMANI организира перформанс „Vinalia Rustica – древноримски празник на гроздоберот”. Овој перформанс ќе се прикаже утре на манифестацијата „Тиквешки гроздобер” од 17 часот на плоштадот во Кавадарци, со поддршка на Општина Кавадарци. …

Повеќе »
nisan

Nissan и NEC продаваат бизнис за производство на акумулатори

Јапонскиот производител на автомобили Nissan и технолошката компанија NEC се согласија да продадат дел од бизнисот со акумулатори, пишува Financial Times. Договорот е за мнозинскиот пакет акции од компанијата за производство на литиум-јонските батерии на електрични автомобили AESC, основана од нив во 2007 година. Nissan бара купувач на својот удел во AESC …

Повеќе »
жито 3

Жито маркет број 54 отворен во Петровец

ДПТУ „ЖИТО“ ДООЕЛ Велес го отворија својот прв објект во општина Петровец. Со новоотворениот Жито маркет, граѓаните од оваа општина добија модерен супермаркет што нуди голем избор производи од многу брендови, со пристапни цени, одлична услуга како и разни поволности и чести промотивни акции за купувачите. Ова е 54-тиот објект …

Повеќе »
gradskopje

Град Скопје го распиша конкурсот „13 Ноември“

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, го распиша Конкурсот за доделување на Наградата „13 Ноември“ за 2017 година. Наградата „13 Ноември“ се доделува на физички и правни лица како знак на признание на Градот Скопје за остварувања, во стопанството, науката, уметноста, културата, воспитанието и образованието, здравствената …

Повеќе »