ПРЕТПРИЕМНИШТВО

agusev

Нова инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Вчера, во Владата на Република Македонија потпишан e договор за државна помош со германската компанија ВИК Груп, која во ТИРЗ – Прилеп гради фабрика за производство на мали електрични уреди наменети за домаќинствата. Договорот во име на Владата го потпиша министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска, а …

Повеќе »
otpadd 1

Првооделенците од ОУ „Коле Неделковски“ во здружена иницијатива со Алпско Млеко: „Амбалажниот отпад може да има втор живот“

Учениците од ОУ „Коле Неделковски” заедно со Алпско млеко направија акција каде со заеднички сили обезбедија храна и привремени живеалиша за локалните птици и другите мали заедници карактеристични за овој регион, полесно да ги преживеат ладните зимски денови. Имено за Градскиот парк изработија и поставија куќарки и храна за птиците од веќе употребен амбалажен отпад од …

Повеќе »
9

Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на едукативна и иновативна програма под името “Интернетот не e само игра. Кликај безбедно…” наменета за најмладите. Имено, од денеска па се …

Повеќе »
Obleka, Delcevo

Царинските службеници спречија неколку обиди за криумчарење замрзнато пилешко месо, пиво, облека и фалсификати

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани замрзнато пилешко месо, пиво, облека и фалсификати. Задржана е следната стока: Храна и пијалоци - 4.200 килограми замрзнат пилешки стек, откриен од страна на мобилните царински тимови, при контрола на македонски …

Повеќе »
28161907_1550041601780765_363341285821953775_o

Општина Карпош ќе започне да го спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing

Општина Карпош ќе биде една од четирите општини во кои ќе започне да се спроведува проектот за насочување на младите, популарен како Job Shadowing. По тој повод, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, денеска се сретна со претставници од Секторот млади при Агенција за млади и спорт и во едночасовен …

Повеќе »
Kopaonik biznis forum 2

По 25ти пат Копаоник бизнис форум

Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку 1000 учесници, меѓу кои повеќе министри од Владата на Република Србија, гувернерот на Народна банка и претседателот на Фискалниот совет. Учеството на форумот на српската …

Повеќе »
Milan Siljanov foto Minjas Zugik

Милан Силјанов, бас-баритон: „Се надевам дека и публиката ќе ја почувствува магијата на Малер!“

Овој четврток, на 22 февруари во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го реализира симфонискиот концерт „Вокална магија“, на кој како солист ќе настапи повеќенаградуваниот бас-баритон Милан Силјанов. Вокалниот уметник од Швајцарија, кој има македонско потекло, за македонската публика ќе изведе избор од фантастичниот циклус песни за глас и оркестар „Магичната …

Повеќе »
penzioner

Се менува старосната граница – кога ќе одиме во пензија?

Македонија мора да ја зголеми старосната граница за пензионирање и да се усогласи до европската за да се покрие дупката во пензискиот фонд. При зголемувањето на пензиите пресудна треба да биде инфлациската стапка, а не порастот на платите, препорачува Меѓународниот монетарен фонд, како една од мерките за реформи и спас …

Повеќе »
klarinet

Македонија е земја полна таленти: Тој има 14 години и бројни настапи во Америка

Младиот Андреј Илијоски остана највпечатлив на неодамнешната турнеја која ја имаа оркестарот Маестрал од Битола. Тој претставува голем виртуоз на својот дувачки инструмент на сите нивни бројни настапи во Америка пред нашите иселеници во дијаспората. -Имам 14 години , свирам на инструментот кларинет. Учам во нижо музичко училиште во класата …

Повеќе »