13/12/2017

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

cokotorta

Утре ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″

Утре, 23.09.2017, сабота, во ВЕРО ЦЕНТАРОТ, ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″. Покровител на манифестацијата е Град Скопје, а организатор на настанот е Хуманитарната организација ХОА – Ангелчиња. Граѓаните и посетителите на Скопје ќе имаат можност да уживаат во креациите на аматери и на професионалци од земјава и од …

Повеќе »
donia

МАКПРОГРЕС ОД ВИНИЦА ЈА ПРЕВЗЕМА ДОНИА ОД ПРИЛЕП

Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на кондиторската фабрика Дониа со својата палета на препознатливи бомбони, бисквити и кекси со врвен квалитет, претставува зајакнување на брендираниот асортиман на Макпрогрес и додатен импулс …

Повеќе »
Coca Cola zona radovis (8)

Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola донираа Активна зона и во Радовиш

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје. Активната зона во Радовиш всушност е претпоследната од вкупно 10 предвидени за 2016 и 2017 година кои Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola ги подаруваат на повеќе …

Повеќе »
amazon

Амазон работи на “паметни” очила

Амазон влегува во нова нова авантура и веќе работи на создавање “паметни” очила, синхронизирани со гласовен асистент на Алекса. Веста доаѓа од извор запознаен со плановите на гигантот, пишува Investopedia, додавајќи дека нејзиниот прв пренослив уред ќе може безжично да се поврзе со паметен телефон. Тоа ќе изгледа како едноставен …

Повеќе »
svarceneger1

Шварценегер го претстави првиот електричен Hummer (Фото)

Првиот целосно електричен Hummer беше претставен од страна на Арнолд Шварценегер, врз основа на моделот H1. Официјалната презентација се одржа во Крејсел Електрик центарот за истражување. Тоа е австриската компанија која го создаде електричниот автомобил, а нејзиниот сопственик ќе биде холивудската ѕвезда Арнолд Шварценегер, кој е познат обожавател на брендот. …

Повеќе »
DSC_0016-1

Македонски студентки со стипендија од ОКТА и Хеленик Петролеум за постдипломски студии  во Грција

Стефанија Таневска и Ангелина Славески се двете добитнички на стипендиите за постдипломски студии на конкурсот што беше објавен од страна на компанијата ОКТА во мај годинава. Студентките ќе ја имаат привилегијата да ги продолжат своите студии на Универзитетот на Пиреја и Техничкиот Универзитет на Крит, со кои што Хеленик Петролеум …

Повеќе »
potpoloski1

Од идеја до фарма со јапонски потполошки: Запознајте го младиот агробизнисмен Гоце Трајковски

Младиот Гоце Трајковски од битолско Драгожани е доказ дека кога нешто силно се посакува може и да се реализира. Неговата желба да има сопстевен бизнис се реализирала пред 5 години со отварањето на фарма со јапонски потполошки, пишува Бриф. Пред да започне со овој бизнис, многу читал, се интересирал за …

Повеќе »
15194445_543320562540979_5375368440896599077_o

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА ДИЗАЈНЕРИ ЗА НОВОТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ДИЗАЈН ВИК

Во тек е отворениот повик за дизајнери, дизајн студија и компании од Македонија и регионот кои сакаат да ги претстават своите нови производи и услуги пред  пошироката јавност на Неделата на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week) кое ќе се одржи оваа година 22. до 26. ноември. Седмото издание на …

Повеќе »
Memorandum za sorabotka megju OKTA i UKIM (1)

Десет студенти од УКИМ ќе добијат целосна стипендија за постдипломски студии од ОКТА

Со меморандумот за соработка потпишан денеска меѓу компанијата и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” се дефинирани поединостите во врска со доделувањето на стипендиите. Како дел од својата општествено одговорна практика, компанијата ОКТА ќе додели стипендии за оние студенти кои што покрај исполнувањето на примарните услови наведени во конкурсот за втор …

Повеќе »