ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Svetski den na vidot

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВИДОТ

 Македонија го одбележа Светскиот ден на видот со спроведување бесплатни лекарски прегледи во Специјалната очна болница „Деница“. На овој начин, велат докторите, се подигнува свеста кај пациентите да се грижат за сопствениот вид и кај општеството да го подобри односот кон приватните болници кои овозможуваат поквалитетни услови за лекување. „За …

Повеќе »
Volvo 1

ИНОВАТИВНО ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА VOLVO XC 60

Сите љубители на скандинавскиот премиум автомобилски бренд Volvo, имаа можност да го искусат и подобро да се запознаат со втората генерација на најпродаваното СУВ во Европа, сигурното, инспиративното и исклучително безбедното возило новото Volvo XC60. На тест возењето, кое се одржа пред кафе бар „Круг“, на граѓаните за возење им …

Повеќе »
Vitaminka na Anuga 2017 (7)

Витаминка со саемското претставување на Ануга 2017 ќе работи на нови пласмани на странски пазари

Со непосредна презентација на квалитетот, производите на Витаминка се претставија на најголемиот саем за храна и пијалаци, Ануга 2017 којшто се одржува во Келн, Германија. Голем дел од асортиманот на компанија, почнувајќи од оние што се посебно интересни за странските пазари, слатката и солената програма се изложени на штандот на …

Повеќе »
Audi Formula E Team Presentation

Емоција наместо емисија: Audi се упатува кон иднината на мотоспортот со електрична енергија

Audi го претстави првиот автомобил со електричен погон на сите тркала во Нојбург. Audi e-tron FE04 ја отсликува трансформацијата на компанијата од класичен автомобилски производител во иновативен визионер на тркачката патека. “По скоро 40 години успешно учество во мотоспортот на највисоко ниво, Audi сега станува првиот германски производител на автомобили …

Повеќе »
TEHNOMA 2017

Од 25-ти до 29-ти октомври ТЕХНОМА во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Од 25. до 29. октомври, ќе се одвива Меѓународниот саем ТЕХНОМА 2017 кој веќе 43 години претставува успешен деловен настан специјализиран за прeтстaвницитe нa гoлeмитe, средните и малите дoмaшни и стрaнски прoизвoдитeли вo oблaстa нa мeтaлургиjaтa, eлeктрoтeхникaтa, енергетиката, нeмeтaлитe, грaдeжништвoтo, обезбедување и заштита. ТЕХНОМА во организација на Скопски саем е …

Повеќе »
ПР банер Рамстор

ЗА 12 РОДЕНДЕН НА РАМСТОРE ОСВОЈТЕ HYUNDAI TUCSON И 12 НАГРАДНИ ПАТУВАЊА

Рамсторе Македонија оваа година го прославува 12 роденден односно 12 години – среќни и задоволни потрошувачи, мотивирани вработени, најквалитетна понуда и безпрекорна услуга. Основната визија на Рамсторе Македонија останува иста, а за да ја искажат својата благодарност кон потрошувачите, по повод роденденот организирана е голема наградна игра со многу возбудливи …

Повеќе »
Фото 2

Македонија станува „Доверлив балкански производител на облека”

Во партнерство помеѓу „ТТЗ Текстилен кластер – Македонија“ и „Браншова организација за текстил и облекло” – Бугарија, изготвени се два стратешки документи со кои се дефинира визијата на регионот: Регионален кластер со препознатливи, брендирани и иновативни производи, со висока технологија и модерно организирано производство, со развиена инфраструктура, во кои што …

Повеќе »
1 (11)

МАМА’С Е МАКЕДОНСКАТА ЅВЕЗДА НА АНУГА САЕМОТ ВО КЕЛН

Уште една успешна презентација на Македонските премиум производи во светот Македонската компанија MAMA’С, која е лидер во производство на домашни традиционални производи во прехранбената индустрија, се претставува на најголемиот и најважен светски саем за храна и пијалаци, АНУГА, што се одржува од 07 до 11 октомври оваа година, во Келн, …

Повеќе »
stip

Фабрика во Штип: Затруени 23 работници

Од фабрика во Штип попладнево 23 работници биле пренесени во болницата во градот кога кај нив се појавиле знаци на труење. По укажаната помош, биле испратени на домашно лекување, само еден работник бил задржан за понатамошна опсервација. По труењето, на терен излегле инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. – …

Повеќе »