ПРЕТПРИЕМНИШТВО

lokali

Ова се 13-те угостителски објекти затворени во ноќната акција на МВР и инспекторите

Во акцијата на МВР во соработка со УЈП, и пазарната и трудовата инспекција била извршена контрола во вкупно 24 угостителски објекти на подрачјето на Скопје. 13 од нив се затворени, пишува Либертас: 1. Гостилница Мал Алтан – 15 дена 2. Кабаре Миднајт – ДПТУ Парламенто – 15 дена 3. Кафе …

Повеќе »
image-0-02-04-4f0246bb709678b6cae299b4fefeee0fa24b246f0a9f1bbf0c95775e294aa93c-V

Редици на луѓе чекаа на отворањето пред новата ексклузивна продавница на Македонски Телеком

Огромен интерес на корисниците за услугите на Македонски Телеком. Редици на луѓе чекаа на отворањето пред новата ексклузивна продавница на Македонски Телеком во City Mall во Скопје, да ја искористат специјалната понуда на Samsung смартфони, за еден денар. Новоотворената  продавница на Македонски Телеком во City Mall во Скопје, нуди нов …

Повеќе »
TOM_0582

Нов концепт на продавници на Дојче Телеком за прв пат во Македонија со продавницата во City Mall во Скопје

Македонски Телеком стартува со нов концепт на продавници на Дојче Телеком за прв пат во Македонија со продавницата во City Mall во Скопје. Новиот концепт освен уреди и услуги нуди и социјализација, забава, мултимедијално искуство и персонален пристап кон секој корисник. Се состои од три области: Изложбен простор со уреди …

Повеќе »
2 (6)

ПРОИЗВОДИТЕ НА МАМА’С СО ДВЕ ЗЛАТА НА САЕМОТ ВО СОФИЈА

Традиционалното тавче гравче и корнишоните на македонскиот бренд MAMA’С се закитија со два златни медала и Диплома за квалитетен и оригинален пазарен производ на меѓународниот саем што од 8 до 11 ноември се одржува во Интер експо центарот во Софија, Бугарија. Ова признание МАМА’С го доби во конкуренција на повеќе …

Повеќе »
maligrantovi

Мали грантови за инклузија на децата Роми во образованието

Граѓанските организации од Македонија ќе добиваат мали грантови за реализација на активности кои ќе поддржат креирање инклузивна средина за децата Роми во образовниот процес во 9 општини во државата, информираа денес од Здружението на граѓани „Ромски Ресурсен Центар“ од Скопје и Центар за семејно и детско згрижување (Family and Childcare …

Повеќе »
cevlari

Чевларската индустрија бара намалување на придонесите

Да се намалат придонесите за да може да се исплаќа минимална плата од 12.000 денари и одреден период да останат фиксни придонесите за плата до 18.000 денари, бара чевларската индустрија. Здружението на чевлари од Куманово кое брои околу 50 фирми денеска предупреди дека компаниите не се моќни да исплаќаат 12.000 …

Повеќе »
Vitaminka na Interfood_2

Витаминка на Интерфуд 2017 ја зацврстува својата позиција и создава нови деловни можности

Стартува Интерфуд 2017, најголемата саемска манифестација за прехранбена индустрија во Бугарија, а од македонските компании Витаминка и овој пат ќе ги претстави своите производи и производни програми. Меѓународниот саем за храна, пијалаци, амбалажи и производствени апарати што се одржува секоја година по 16ти пат, во Софија е еден од најпрестижните …

Повеќе »
View of a storage tank at the French oil giant Total refinery of Grandpuits

Француската компанија „Тотал“ ќе започне со дупчење во кипарската економска зона

Француската компанија „Тотал“ ќе започне со дупчење во Блок 6 на кипарската економска зона, следната година. Ова стана јасно по средбата на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис со претставници на енергетскиот гигант во Париз, соопштуваат грчките електронски изданија. Шефот на државата на Република Кипар бил во работна посета во француската престолнина, …

Повеќе »
IMG_0143

Со конференција во врска со мониторирање на водните услуги заврши проектот за Реформи во водниот сектор на локално ниво

Завршниот настан на проектот финансиран од Европската Унија „Реформи во системот на водоснабдување, собирање и прочистување на урбаните отпадни води на локално ниво“ се одржа денес, на 07.11 со конференција на тема „Национален систем за мониторинг на изведбата и бенчмаркинг за водните услуги (Danubis -DCM)“.  Конференцијата беше организирана во соработка со …

Повеќе »