ПРЕТПРИЕМНИШТВО

farmerki

Фармерките ја “запалија” трговската војна меѓу САД и ЕУ

Американските весници алармираат дека војната може да ги поткопа позициите на Америка како светски законодавец на тексас модата, претежно на “високата мода” или на дизајнерските дамски фармерки со цена од 100 долари нагоре, тврди Јавното радио на САД Ен-Пи-Ар. Според медиумите 75% од овие фармерки кои се продадени ширум светот, …

Повеќе »
amazon

Amazon сака да изгради биосфера во центарот на Сиетл

Amazon го претстави предлогот за нов проект за изградба на биосфера на проектот за изградба на облакодери во центарот на Сиетл. Биосферата ќе биде петкатна и ќе им овозможува на вработените на компанијата да работат во природна средина, тврди Amazon во својот предлог до општината на градот. Биосферата ќе ја …

Повеќе »
big data

Big Data создава 4.4 милиони работни места во светот до 2015

“Околу 4.4 милиони работни места за ИТ професионалци ќе бидат создадени до 2015 во целиот свет, за да се поддржи big data индустријата”, вели потпретседателот на Gartner Питер Сондергард. “Само во САД секторот ќе генерира 1,9 милиони работни места за ИТ професионалци. Во прилог, секое работно место, создадено во резултат …

Повеќе »
pantech

Samsung стана еден од акционерите во Pantech

Корејскиот гигант Samsung купи 10% од јужнокорејскиот производител Pantech за сума од 47,6 милиони долари. Со оваа зделка Samsung станува третиот голем акционер во компанијата која произведува доста интересни паметни телефони на корејскиот пазар. Од Samsung прецизираат дека немаат намера да се мешаат во бизнисот на Pantech.

Повеќе »
ford

Ford објави 15 нови модели во Европа за 5 години

Во следните 5 години американската компанија Ford ќе објави 15 нови модели на европскиот пазар, изјави еден од шефовите на американскиот концерн Стивен Одел пред британското издание Autocar. Првиот нов модел ќе биде кросоверот EcoSport. Повеќето од новите модели ќе бидат со мотори кои се произведуваат во Велика Британија, дополни …

Повеќе »
kafana

Грција: намалува ДДВ за ресторани

Во Грција се намалува ДДВто за ресторани од месец јули каде се очекува мерката да ги зголеми и привремените вработувања во летната туристичка сезона. Тешката индустрија на Грција – туризмот, страда од висок данок од 23% на приходите на угостителството. Илјади ресторани низ целата земја банкротираа, а останатите се на …

Повеќе »
kralos

Карлос Слим се повлекува од тутунската индустрија

Мексиканецот Карлос Слим, кој е еден од најбогатите луѓе во светот, одлучи да се повлече од тутунската индустрија, во која веќе е присутен повеќе од 30 години. Според соопштението објавено на интернет страницата на мексиканската национална берза, Слим одлучи да продаде 20 отсто од акциите во компанијата “Филип Морис Мексико” …

Повеќе »
lawrence

7 мајки милиардерки на 2013 година

Вдовицата на Коосновачот на Apple Стив Џобс не се потпира на парите и успехот на сопругот. Освен што е мајка на три деца, таа е ко-основач на компанијата Terravera и е член на одборот на директори на Achieva. Располага со лично богатство од над 10 милијарди долари. Денес мајките милиардерки …

Повеќе »
DSC_0355

ОКТА ја продолжува соработката со општината Илинден

Рафинеријата OKTA ќе ја продолжи успешната соработка со општина Илинден. На средбата на претседателот на одборот на директори при ОКТА г-дин Сарантос Кириакопoулос и градоначалникот на општина Илинден – Жика Стојановски, беше дискутирано за повеќе прашања поврзани со самата општина, како и работењето на рафинеријата ОКТА, по што беше донесен …

Повеќе »