17/01/2018

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ohridsja

Охридска Банка Сосиете Женерал: 2016 година е најуспешна за целокупниот период од своето постоење

На 11 Мај 2017 година се одржа годишно Собрание на акционери на Охридска банка Сосиете Женерал. Акционерите ги потврдија и усвоија успешните резултати и финансиските извештаи од работењето на Банката за 2016 година. Охридска банка Сосиете Женерал континуирано ги имплементира стратешките приоритети на своето делување, со особена посветеност и фокус …

Повеќе »
IMG_0258

Генералниот директор на “Неуромедика” Д-р Емил Угриновски го доби признанието Личност на Југоисточна Европа за 2017 година

Генералниот директор на “Неуромедика” Д-р Емил Угриновски го доби признанието Личност на Југоисточна Европа за 2017 година (SEE Personality 2017) што се доделува во рамки на Фестивалот на кинематографиите од Југоисточна Европа  (SEE a Paris – South-East European Film Festival 2017). Реномираната манифестација ќе се одржи од 31.05-03.06 во Париз во …

Повеќе »
Audi the most innovative brand in the  Automotive Innovations Aw

Audi најиновативен бренд на Automotive Innovations Award 2017

Втор пат по ред, Audi триумфира на „Automotive Innovations“ наградите за автомобилски иновации во категоријата производител премиум автомобили. Со тоа брендот со четири прстени уште еднаш ја покажа својата флексибилност и иновативна сила во најважните сегменти како што се аеродинамиката, лесната конструкција, поврзувањето и самостојно управување. „Со вкупно 84 нови …

Повеќе »
FMGeneral

Fashion month во Skopje City Mall за сите љубители на модата

За сите љубители на модата и модните трендови Skopje City Mall организира кампања “Fashion month”, која ќе трае до 4-ти јуни. Во периодот кој следи секоја недела ќе биде посветена на различни групи на производи каде ќе биде презентирана понудата на закупците, а производите ќе можат да се купуваат по …

Повеќе »
you tube

YouTube ќе лансира сопствени шоупрограми

YouTube откри дека планира да лансира сопствени шоупрограми, за да се крене против конкуренцијата од Netflix, Hulu и Facebook. Во нивните програми ќе учествуваат познати личности како Рајан Сијкрест и Кевин Харт. Програмите ќе бидат достапни бесплатно само на YouTube. Во 2011 YouTube инвестираше над 100 милиони долари во отворањето на канали, …

Повеќе »
GastroMak_natprevar Izmir

Тимот на Македонската Асоцијација на Готвачи и Шефови – ГастроМак Македонија, освои три златни медали во Измир

Тимот на Македонската Асоцијација на Готвачи и Шефови – ГастроМак Македонија, освои три златни медали на годинешниот Прв интернационален гастрономски натпревар во Измир, Турција, кој што се одржа од 06 до 08 мај, 2017 година. Тимот на готвачи на ГастроМак Македонија, составен од шеф Бобан Билбиловски, Лирим Даути и Цветанче …

Повеќе »
20170505_140158

Почна со работа отворената уметничка работилница на Анжелика Колева

Во Старата скопска чаршија почна со работа отворената уметничка работилница на Анжелика Колева – Анжелика Арт. Работилницата опфаќа изложба на нејзините уметнички дела (слики и грамофонски плочи), а посетителите можат да ги видат и изработките од стакло, порцелан и керамика. Истовремено, посетителите ќе можат да учествуваат во работилницата и самите …

Повеќе »
3S3A7915

Christian Roth и Eric Domege ја споделија инспирацијата за нивните безвременски креации

За да се постават темелите на авангардните креации на очила и да се издигнат очилата како врвен моден додаток е потребна неизмерна пожртвуваност и инспирација. Christian Roth е светски познатиот дизајнер кој заедно со неговиот партнер Eric Domege во Dioptra Couture на плоштад Македонија, ги споделија корените на нивната инспирација …

Повеќе »
Next Generation_Seavus

“Next Generation” конференција – настан за сите футуристи, иноватори и стартапи од Македонија

Сеавус и Сеавус Инкубатор по вторпат ја организираат конференција посветена на иновации, технологија и стартапи насловена „Next Generation”. Конференцијата ќе се оддржи денес, 10 мај, со почеток од 17 часот, во просторите на Кино Култура. Целта на конференцијата е да ги презентира современите достигнувања во областа на новите технологии, иновациите, …

Повеќе »