ПРЕТПРИЕМНИШТВО

bil

Бил Гејтс: Таблетите на Microsoft се подобри од тие на iPad

Коосновачот на Microsoft, Бил Гејтс изјави дека произведените таблети од американската корпорација Microsoft Surface и Surface Pro tablets се подобри и претставуваат вистинско спасување за купувачите на iPad. Во разговор за “Си-Ен-Би-Си” Гејтс вели: “Со Windows 8 Microsoft се обидува да освои дел од пазарот во сектор кој досега е …

Повеќе »
2013 Chevrolet Malibu Eco

General Motors повлекува од пазарот 43500 хибриди

Американската корпорација General Motors (GM) повлекува од пазарот 43 илјади хибридни автомобили. Причината е технички проблем, кој би можел да предизвика пожар во багажникот, пренесе GlobalPost. “Поради опасноста од прегревање на надзорниот модул, но без учество на акумулаторот можно е избувнување на пожар во багажникот на автомобилите. Поради оваа причина …

Повеќе »
usmanov

Најбогатиот Русин си купи акции на Apple за 100 милиони долари

Рускиот милијардер Алишер Усманов, кој постигна приход од над 10 пати од инвестицијата во Facebook Inc., објави дека неодамна потроши околу 100 милиони долари, за да купи акции на Apple Inc. чекајќи ја нивната цена да се зголеми. “Верувам во иднината на оваа компанија, дури и после Стив Џобс”, изјави …

Повеќе »
opel

Opel ги затвора сите фабрики во Бохум

Германскиот произведувач на автомобили Opel, филијалата на американскиот General Motors, ќе затвори три фабрики во Бохум во крајот на 2014 година, соопшти неговиот портпарол, пренесува AFP. Во моментов околу 3.000 лица работат во претпријатието во Бохум каде се составува Zafira. Во комплексот има и логистички центар со 420 вработени и …

Повеќе »
marisa

Мариса Мајер заработи 36.6 милиони долари за 6 месеци

Директорката на Yahoo од средината на минатата година добива плата од 454 862 долари, на кои се додаваат и бонуси од 1,12 милиони долари во кеш и околу 35 милиони од акции, покажува финансискиот извештај на компанијата. Според финансискиот извештај на Yahoo главниот оперативен директор на компанијата Енрике де Кастро …

Повеќе »
mazda

Mazda регистрира профит за првпат после 5 години

Јапонската автомобилска компанија Mazda регистрира прва годишна добивка за последните 5 години. Од компанијата најавија дека за фискалната 2012 година (1 јуни 2012 година до 31 март 2013 година) чистата добивка е во износ од 364.3 милиони долари при загуба од 1,4 милијарди долари во 2011 година. Главен двигател за …

Повеќе »
verizon

Vodafone сака 120 милијарди $ од Verizon Wireless

Не помалку од 120 милијарди долари сака да добие Британската компанија за телекомуникации Водафон, за својот удел во вториот по големина американски оператор Verizon Wireless, објави Ројтерс. Водафон поседува 45% од Verizon Wireless. Контролниот пакет припаѓа на американската корпорација Verizon Communiciotion, која веќе понудиле 100 милијарди долари за уделот на …

Повеќе »
google

Google плати 30 милиони долари за Wavii

Технолошкиот гигант Google Inc, кој поседува и управува со истоимениот популарен пребарувач, ја доби платформата за управување со информации и вести Wavii. Засега се шпекулира за сума од 30 милиони долари кои се платени за стекнување на стартап проектот, пренесе BBC. Интерес за Wavii имаше и Apple Inc. Платформата Wavii …

Повеќе »
greatwall

Great Wall навлегува во САД

Кинескиот производител на автомобили Great Wall планира влез на американскиот пазар во 2015. Веста стана јасна за време на меѓународниот патен салон во Шангај. Во Кина, а од неодамна и во Европа, Great Wall трупа популарност со своите мали модели и со големите SUV. Токму оваа кинеската фирма ќе атакува …

Повеќе »