17/01/2018

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

francuska kola

Продажбата на нови автомобили во Франција оди кон 15-годишно дно

Оваа година пазарот на нови автомобили во Франција веројатно ќе ја има својата најслаба презентација од 1997 година, соопшти агенцијата “Ројтерс”. Стравувањата биле изразени од локалната асоцијација CCFA на база на падот на побарувачката од 19.2% во ноември. Во изминатиот месец во Франција биле купени само 144 694 нови автомобили, …

Повеќе »
ingvar kamprad

Најбогатите луѓе кои живеат во Швајцарија

Швеѓанецот Ингвар Кампрад, основач на Ikea, продолжува да биде најбогат човек во Швајцарија со богатство од 38 до 39 милијарди швајцарски франци (31 – 32 милијарди евра), покажува годишната листа на 300-те најбогати луѓе во Швајцарија, според швајцарското списание “билан”, пренесува Франс прес. Според најновиот број на ова издание, состојбата …

Повеќе »
zoki

Владата ветува намалување или укинување на царината за повеќе производи

Министерот за финансии Зоран Ставрески информираше дека Од први јануари наредната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси, како директна поддршка на пет стопански гранки. – Укинувањето на царинските стапки за тие стоки е …

Повеќе »
holding2zoomdr7

Најбогатиот бизнисмен во Србија е под истрага

Најбогат човек во Србија – Мирослав Мишковиќ, ќе биде испрашуван од полицијата во врска со својот бизнис, соопшти неговата компанија “Делта холдинг”. Ова се случува недели откако српскиот вицепремиер Александар Вучиќ вети дека ќе ги испита обвинувањата за корупција против филијали на “Делта”, пренесува Ројтерс. 

Повеќе »
zoki

До крајот на 2013 ќе имаме нови 6.000 вработувања?

До крајот на следната година во технолошко индустриските развојни зони ќе бидат отворени 6.000 работни места. Одличните резултати овозможија отворање на нови 1.720 работни места годинава, а во следните години тие резултати ќе се потврдат со дополнителни вработувања што се предвидени во сите фабрики што работат во зоните, а и …

Повеќе »
osram

Osram се одделува од Siemens и отпушта 4700 лица

Германскиот производител на сијалици Osram објави дека се одделува од компанијата Siemens и ќе отпушти уште 4700 свои вработени, што се околу 12% од работната сила. Освен тоа ќе бидат продадени претпријатија, за да се одолее на конкурентскиот притисок од поевтино азиско производство. При годишна продажба за околу 5 милијарди …

Повеќе »

“Фиат” почнува извоз на автомобили од Србија

Надворешната трговија дефицит и еден од хроничните проблеми на српската економија, која во септември годинава регистрира дефицит од 4 милијарди евра. Масовното производство на новиот модел автомобили “Фиат” во Крагуевац, централна Србија, значи дека властите ќе можат да направат нешто за трговскиот дефицит на земјата, пишува во своја анализа “SETimes”, …

Повеќе »

Оланд и новите даноци на богаташите

Со нови заштеди и повисоки даноци за богаташите Франсоа Оланд планира да се бори против кризата во Франција, пренесуваат од DW. Експертите, сепак, се критички настроени. Програмата е амбициозна – наредната година Франсоа Оланд сака да заштеди 38 милијарди евра. Според планот државните трошоци ќе бидат намалени за 10 милијарди, …

Повеќе »
arcelor_mittal--621x414

Француски министер се закани со затворање на гигантот Arcelor Mittal во Франција

Индискиот гигант од индустријата за челик Archelor Mittal не е повеќе добредојден во Франција. Министерот за индустрија го обвини најголемиот производител на челик во светот за “лажење” и “непочитување” на земјата. Мултинционалните работници се доста налутени поради најавениот Октомвриски план на владата да затвори две печки во својата фабрика во …

Повеќе »