ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Стојче Тасков, ИНБОХ: Нашата мисија е идентична, наша одговорност е да поддадеме рака и понудиме помош и поддршка за заштита на македонското културно и државно наследство

Ние разбираме дека Државниот Архив на Македонија во овој момент се соочува со големи предизвици. Тој има тешка мисија “да го чува и заштитува вековното културно и државното наследство на Македонија” а кога мисијата е безвременска, тогаш сигурно и очекувано е дека во некои фази ќе се појават предизвици кои …

Повеќе »

Komunicira.me – нова бесплатна апликација за инклузија на лицата со оштетен слух

Komunicira.me е апликација која ќе ја сруши комуникациската бариера помеѓу лицата со оштетен слух и остатокот од светот. Оваа бесплатна апликација им овозможува на сите поединци да комуницираат со лицата со оштетен слух и да го научат македонскиот знаковен јазик. Ќе им овозможи интеграција на лицата кои комуницираат со овој …

Повеќе »

Премиерот Заев до младите луѓе – иноватори: Вашата креативна енергија е движечката сила на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска присуствуваше на свеченото доделување на договори за финансирање на иновативни проекти на 20 домашни компании. Во своето обраќање премиерот Заев истакна: „Почитувани претставници на компаниите, Почитувани присутни, Особено задоволство ми претставува што ја имам честа да обзнанам дека Владата на Република …

Повеќе »

Преку стимулирање на иновациите и подобрување на конкурентноста на домашните компании, до подобро искористување на европските програми за финансирање

7-ми февруари 2018 година, со почеток во 12:00 часот во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје се одржа промотивна конференција која го означи почетокот на проектот „Подобрување на конкурентноста на малите и средни претпријатија преку развој на капацитети за иновации“, финансиран од Европската унија, во рамки на програмата ИПА за јакнење …

Повеќе »

НОВИОТ JAGUAR Е-PACE ПРИСТИГНА ВО САЛОНОТ НА АУТОМОБИЛИ ГРОУП

Новиот E-PACE e првиот компактен SUV на Jaguar. Непогрешливоспортскиавтомобилсоуникатнакомбинацијанавпечатливизглед, агилност и динамичновозење, E-PACE е родензадагивозбудувасетилата. Вистински Jaguar, E-Pace е SUV којшто има пространавнатрешност, зголемена безбедност, пропорции на семеен автомобил и жестоки перформанси, кои инаку не се типични за едно вакво спортско корисно возило. Досега немало компактен SUV како овој. Палетата …

Повеќе »

20 % попуст на сите летови резервирани денес со Wizz Air

Wizz Air, една од најбрзо растечките авиопревозници во Европа, им нуди на заљубените членови на WIZZ клубот  шанса да го прослават Денот на вљубените порано, нудејќи им 20 % попуст на сите летови резервирани денес, четврток, 8 февруари, пред полноќ. Со цени  почнувајќи од само 599 MKD (9.99 EUR), сега …

Повеќе »

Неповторливо AR доживување за корисниците на Македонски Телеком

Во времиња полни со предизвици, можностите на технологијата ни пружаат ретка прилика да изградиме подобар свет околу нас, да ги реализираме своите потенцијали, да бидеме препознаени и да живееме посреќен живот.  Да го премостиме јазот меѓу виртуелниот и физичкиот свет, поинаку да гледаме и да учиме за светот околу нас. …

Повеќе »

Уште 8 дена за да инвестирате во својата професионална кариера

Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје, ја изведува современата и високо квалитетна академска и бизнис  меѓународна магистерска програма. Државниот Економски факултет во Љубљана  е основан во 1946 год., има репутација на најдобра високообразовна институција од областа на економија и менаџмент во Словенија, со над 8.000 домашни …

Повеќе »

Македонските кроасани 4U хит на најголемиот саем за слатки во Германија

Македонската компанија „Жито пром” годината ја почна со учество на еден од најголемите саеми за слатки во светот ISM кој се одржа во Келн, Германија, а главниот производ со кој се претставија беа кроасаните 4U. Тие може да се најдат во сите поголеми маркети во земјава, но се продаваат и …

Повеќе »