17/10/2017

СТИЛ

Светскиот готвачки крем доаѓа во Македонија

GastroMak 2017

“Ја имаме честа како почесни гости и стручно жири, да дојдат повеќе великани во светската гастрономија, вистински гастрономски гуруа, од сите страни на земјината топка, од Канада до Русија, од Исланд до Кипар.“, изјави Адријана Алачки, Претседателката на ГастроМак. Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости …

Повеќе »

Кандидатите за градоначалник на Скопје со потпис се обврзаа дека ќе го расчистат отровниот смог  

Potpishuvanje na izjava 3

По иницијатива на О2 коалицијата за чист воздух, која подготви платформа со барања за чист воздух и остварување на правото за чиста животна средина, кандидатите за градоначалници на Скопје, Коце Трајановски од ВМРО - ДПМНЕ, Петре Шилегов од СДСМ, Марија Јонес од Левица, Ванчо Шехтански од ТМРО, Нафије Селмани од Беса и …

Повеќе »

Емоција наместо емисија: Audi се упатува кон иднината на мотоспортот со електрична енергија

Audi Formula E Team Presentation

Audi го претстави првиот автомобил со електричен погон на сите тркала во Нојбург. Audi e-tron FE04 ја отсликува трансформацијата на компанијата од класичен автомобилски производител во иновативен визионер на тркачката патека. “По скоро 40 години успешно учество во мотоспортот на највисоко ниво, Audi сега станува првиот германски производител на автомобили …

Повеќе »

Од 25-ти до 29-ти октомври ТЕХНОМА во ВИП Арена „Борис Трајковски“

TEHNOMA 2017

Од 25. до 29. октомври, ќе се одвива Меѓународниот саем ТЕХНОМА 2017 кој веќе 43 години претставува успешен деловен настан специјализиран за прeтстaвницитe нa гoлeмитe, средните и малите дoмaшни и стрaнски прoизвoдитeли вo oблaстa нa мeтaлургиjaтa, eлeктрoтeхникaтa, енергетиката, нeмeтaлитe, грaдeжништвoтo, обезбедување и заштита. ТЕХНОМА во организација на Скопски саем е …

Повеќе »

Македонија станува „Доверлив балкански производител на облека”

Фото 2

Во партнерство помеѓу „ТТЗ Текстилен кластер – Македонија“ и „Браншова организација за текстил и облекло” – Бугарија, изготвени се два стратешки документи со кои се дефинира визијата на регионот: Регионален кластер со препознатливи, брендирани и иновативни производи, со висока технологија и модерно организирано производство, со развиена инфраструктура, во кои што …

Повеќе »

Совети за безбедно возење во услови на дожд

slika4

Дождот е честа појава во есента и токму затоа РСБСП потенцира дека возењето на дожд бара огромна концентрација, внимателност и претпазливост. Искусните возачи знаат дека во услови на дожд и врнежи, дел од карактеристиките на автомобилот се менуваат  кога е во прашање управливоста, забавувањето, забрзувањето и стабилноста на автомобилот. Ова …

Повеќе »

Васил Пеевски е двократен бармен шампион на Македонија

Sasko Vigor

На 4 октомври, во кафе барот „Министерство“ во центарот на Куманово се одржа деветтото издание на Vigor Barmen Cup, култното коктел натпреварување кое сè повеќе успева да ја доближи коктел културата до широката публика. Оваа година, натпреварот се фокусираше на категоријата „класика“, а првото место го освои Васил Пеевски од …

Повеќе »

Филмот „Исцелител“ селектиран во Солун

Iscelitel_Still_1

Филмот „Исцелител“ (раб. наслов „Тајната состојка“) е селектиран во компетиција на „Солунскиот интернационален филмски фестивал“ во програмата „Balkan Survey“. Проекцијата во Солун ќе биде воедно и светска премиера на филмот кој е македонско-грчка копродукција.

Повеќе »

24-часовна достапност на осигурување од незгоди за студенти

Sava2

За почетокот на новата учебна година САВА осигурување ја прилагоди постоечката понуда за осигурување на студенти од незгода со тоа што овозможи купување на истата преку интернет. Достапноста онлајн го олеснува, пред сé, информирањето за продуктот, а потоа и купувањето на самата полиса. „Продуктите ги создаваме и развиваме многу внимателно. …

Повеќе »