25/02/2017

СТИЛ

ВМРО-ДПМНЕ со итно соопштение до своите членови! Еве што порачуваат

vmroborba

ВМРО-ДПМНЕ свикува итни седници на Општинските Комитети на партијата низ Македонија. На провладините портали се објавува смс порака испратена синоќа до комитетите. „Во текот на утрешниот ден треба да одржите итна седница на Општинскиот комитет во проширен состав, со сите претседатели на месни комитети. Уште од вечер известете ги сите …

Повеќе »

Внимателно по патиштата: Се враќа снегот во Македонија

snegpat

Времето утре ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови (15л/м2). Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен, што ќе …

Повеќе »

Интерсофт, со комплексот “Ветрило” ќе се претстави на саемот за градежништво

vetrilo1

Со цел подобро информирање на заинтересираните клиенти за карактеристиките на комплексот Ветрило, како и на други нивни проекти, Друштвото за градежништво, проектирање и инженеринг ИНТЕРСОФТ ЛТД Скопје со свој штанд ќе се претстави на 14-от Саем на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, кој во период од 28 февруари до …

Повеќе »

Поефтино е да живееш во хотел отколку во Лондон

Houses of Parliament and Environs

Неодамнешните истражувања покажуваат дека поевтино е да живеете во 4 ѕвезден хотел во 65% од европските престолнини, отколку да изнајмите стан во Лондон. Просечната цена на домување за изнајмување во главниот град на Велика Британија е 1676 фунти месечно. Тоа е околу 55 фунти на вечер. За слична цена лесно …

Повеќе »

Охриѓанец измислил очила што ги откриваат клетките на тумурот (Видео)

ohriganec

Прецизно отстранување само на заболените клетки од тумур и запазување на здравото ткиво овозможуваат специјалните очила, пронајдок на охриѓанецот Виктор Груев, доктор на науки и професор на Универзитетот „Вашингтон“ – Сент Луис, Мисури, САД. Своето откритие Груев го презентираше пред студентите и заинтересираните граѓани во Универзитет „Св. Апостол Павле“ во …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза: Еве што не очекува наредните денови

ladnovreme

Пад на температурите и дожд кој ќе биде поинтензивен во западните и северните делови со 15 литри на метар квадратен се очекува за викендот. Според најавите од УХМР дневната температура во недела ќе се движи од 6 до 11 степени. Утре и во петок ќе се задржи стабилно и топло …

Повеќе »

Поранешните пратеници на СДСМ се пошегуваа со Заев

solzagrceva

Поранешната пратеничка од СДСМ, Солза Грчева на својот facebook профил се пошегува со лидерот на партијата. -Дај дечко закочи додека е време! Ќе има живот и без тебе. Мислам „Живот за Македонија“. Јасно е, напиша Грчева на својот Фејсбук профил.

Повеќе »

Православните христијани во недела празнуваат Прочка или Велики поклади

procka

Прочка или Велики поклади — ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се менува во зависност од датата на Велигден, и секогаш е точно на 7 недели пред Велигден. Од верски аспект, Прочка е една од манифестациите на искрената и …

Повеќе »

Андреј Жерновски со предлог за предизборно мото

andrejzern

Актуелниот градоначалник на општина Центар Андреј Жерновски, на својот facebook профил даде предлог за предизборно мото. „Ја издржав Ina Mnogufina четири години, спремен сум да ја издрам уште толку.“ На овој коментар се пошегува и твитерџиката Ina Mnogufina:  

Повеќе »