25/03/2017

ВЕСТИ

vozenjeipes

Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40 години, 14 лица на возраст од 41 -64 години и …

Повеќе »
3S3A0073

Кој го доби признанието за најдобар експонат, кујна, во категоријата производители на овогодинешниот Саем на мебел

На овогодинешниот Саем на мебел Jumis Luxury доби признание за најдобар експонат, кујна, во категоријата производители. Оваа компанија веќе 25 години ги креира и дизајнира едни од најуникатните парчиња на мебел. И покрај пласирањето на мебел во голем број на странски држави и зголемената продажба во Македонија тие најмногу се …

Повеќе »
oruzjegemranija

Русија останува на второто место во светот по извоз на оружје

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека за 2016та година, земјата успеала во странство да продаде оружје и воена техника во вредност од повеќе од 15 милијарди долари, пишува весникот “Коммерсант”. Според истражувањето на весникот во текот на изминатата година биле потпишани договори со Алжир, Виетнам, Кина и Индија. Во …

Повеќе »
magistri

Се намалуваат магистрите и докторите на науки во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, звањето доктор на науки го стекнале 197 лица што претставува намалување за 19.9% во споредба со 2015 година. Најголем број од лицата докторирале во областа на општествените науки, 36.5%, потоа на медицинските науки, 19.3%, следат хуманистичките науки со 18.3%, а …

Повеќе »
Makedonskata delegacija vo Moskovskata komora

ВО МОСКВА СВЕЧЕНО ОТВОРЕН „МАКЕДОНСКИОТ ИЗЛОЖБЕНО-ТРГОВСКИ ДОМ“

Македонските компании од денес имаат комплатна инфраструктура за пласман на своите производи на Руски пазар.Во огромниот деловен центар  кој е сопственост на  најголемиот руски агро-кластер „Фуд сити“ на свечен начин  беше пуштен во употреба „Македонскиот изложбено-трговски дом“.На свеченото отварање присуствуваа бројни бизнисмени од главниот град на Руската Федерација,  челните луѓе …

Повеќе »
Promocija na zelen bilbord (2)

ПОСТАВЕН ЕКОЛОШКИ БИЛБОРД „CITY TREE” ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ

Германската амбасада и Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко-свест“ денеска /22.03.2017 година/ на Скопје му подарија еколошки билборд – комбинација од васкуларни растенија и мовови кои креираат симбиоза, заедно функционираат и придонесуваат за прочистување на амбиентниот воздух. На промоцијата на билбордот „City Tree”, кој  е поставен во …

Повеќе »
CLOCK.11_09_25_23.Still002

Промовиран музичкиот спот за песната „Земја“ во чест на лицата со Даунов синдром

По повод меѓународниот ден на лица со Даунов синдром 21.03, во просториите на Стопанска банка АД – Скопје пред претставниците на медиумите и учесниците во проектот „Сонуваме.Менуваме“ промовиран беше музички спот за песната „Земја“ (линк) во продукција на ОхО, со што на одреден начин се заокружи првото издание на проектот. …

Повеќе »
nutela

Сите сме ги вкусиле нејзините производи! Таа е новиот највозрасен милијардер во светот

Веќе има нов највозрасен милијардер во светот. Тоа е 99-годишната Марија Френк Пишон – вдовицата на Италијанецот, што ја создал компанијата, позната по својот производ Нутела. Американскиот милијардер, банкар и филантроп Дејвид Рокфелер, кој почина во Њујорк на 101 години, беше најстариот милијардер. Изданието Форбс ја рангира Пишон, чие богатство …

Повеќе »
krov-534x330

Пристигнуваат нови соларни ќерамиди кои се поевтини од обичните!

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors неодамна ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата визија би требало целосно да ги заменат конвенционалните црвени ќерамиди кои денес ги забележуваме на скоро секоја градба, пишуваат од vrabotuvanje.com.mk. Покрај нивната способност на генерираат енергија, тие се разликуваат во однос на …

Повеќе »