ВЕСТИ

liljanapopovska

Поповска: уапсени беа токму оние што ја открија и пријавија кражбата во Музејот

Ви го пренесуваме соопштението во целост на Претседателката на ДОМ Лиле Поповска: „Се вклучувам во јавната дебата за тоа како да се дојде до правично општество, за да помогнам правдата во Македонија да си го најде патот, а чесните судии и обвинители да го вратат достоинството на професијата. Уцената и …

Повеќе »
Avtobuskata linija broj 50 ke pominuva niz GTC (1)

АВТОБУСКАТА ЛИНИЈА СО БРОЈ 50 ЌЕ ПОМИНУВА НИЗ ГТЦ

 Градот Скопје, од денеска ја враќа во функција автобуската постојка во градскиот трговски центар низ која повторно ќе поминуваат автобусите на ЈСП Скопје со број 50. -50 – ка повторно поминува низ ГТЦ. Денеска ја враќаме оваа линија на местото каде што традиционално припаѓа. Го враќаме стариот дух на градскиот …

Повеќе »
donev

Се огласи Александар Донев: Еве што изјави по обвинувањата за патувањата на државна сметка

Ексдиректорот на Агенцијата за туризам, Александар Донев, во Буенос Аирес, Аргентина, спиел во познатиот синџир луксузни хотели „Хилтон“, летал со бизнис-класа и на патувањето за назад од Јапонија и не искористил купени авионски билети, покажуваат извештаите на Агенцијата и од неговата службена картичка до кои дојде Макфакс преку барање за …

Повеќе »
zaevpotpis

Што напиша Заев по смртта на Абдулаќим Адеми

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по веста за ненадејната смрт на поранешниот потпретседател на Владата на Република Македонија, Абдулаќим Адеми, упати писмо со сочувство до неговото семејство. Изразувајќи жалење и сочувство, од свое лично и од име на Владата на Република Македонија, премиерот Заев напиша: „Неговата ненадејна …

Повеќе »
karanfilo

Ансамбл од Јапонија пее и свири македонски песни (Видео)

Македонската народна песна и ора се едни од најубавите во светот. На социјалните мрежи се раширија видеа од настап на јапонски ансамбл, и тоа со македонска песна и оро. Погледнете како ја пеат “Македонско девојче” и “Каранфило филфило”:

Повеќе »
liljanapopovska

Лилјана Поповска: Груевски и Сашо ни ги слушале телефоните и ме уценуваше со девет години затвор за мојот зет за сестра

Во дел од интервју за порталот Mактел, Лиле Поповска тврди дека кога решила да излеземе од владината коалиција во 2015-та, Груевски ме уценуваше со девет годишната казна затвор на мојот зет за сестра! Мактел: Зошто тогаш чекавте толку долго да излезете од владата на Груевски? Лиле Поповска: Затоа што бев …

Повеќе »
stopanskakomora

СРЕДБА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМОРИТЕ И БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА

По повод официјалната посета на претседателот на Република Бугарија на Република Македонија, на 17 февруари 2018 година, во Стопанската комора на Македонија ќе се одржи работен состанок на којшто покрај претседателите на Република Бугарија и Република Македонија, Н.Е. д-р Румен Радев и Н.Е. д-р Ѓорѓе Иванов, ќе присуствуваат и претседателите …

Повеќе »
Potpisan dogovor za elektricen avotbus (1)

Низ Скопје ќе вози електричен автобус

Градот Скопје денеска потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење електричен автобус за период од шест месеци. Електричниот автобус ќе почне да сообраќа на градските улици во април годинава, и тоа на линијата со број 15 на ЈСП од Ново Лисиче до Карпош 4, по следната траса: булевар …

Повеќе »
ademi

Кој бeше Абдилаќим Адеми?

По тешко боледување синоќа почина Абдилаќим Адеми, кој беше член на ДУИ, а извршуваше и високи државни функции. Абдилаќим Адеми e роден во Шемшево, тетовско на 20ти декември 1969. Тој беше македонски политичар, член на ДУИ, потпретседател за спроведување на Рамковниот договор во Владата на Македонија од 2008 година, Министер …

Повеќе »