babis

Чешката влада поднесе оставка

Владата на Република Чешка на чело со премиерот Андреј Бабиш поднесе оставка денеска, откако вчера не успеа да добие доверба од парламентот.

Андреј Бабиш побара од пратениците вчера да му го одземат парламентарниот имунитет, за да може да биде под истрага за измама поврзана со нелегално стекнатата субвенција од ЕУ во износ од 2 милиони евра, пред една деценија.

Премиерот во оставка негира дека го прекршил законот, но според обвинението тој сокрил дека е сопственик на фарма и конференциски центар.

Владата ќе ги извршува своите должности, додека новиот кабинет не биде назначен од страна на претседателот.

Видете следно

ljube

Преживеа голгота, а не заборави на оние кои му нанесоа зло: Еве што за прочка порача Љубе Бошковски

Претседателот на партијата „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски објави порака по повод празникот „Прочка“. Еве …