24/01/2017
newyork

Градови со најмногу милијардери во светот

Компанијата WealthInsight која го следи бројот на ултрабогатите во светот, неодамна ја објави својата листа на градови во кои во 2012 година живееле најмногу милијардери.

Малку чудно е дека во Њујорк живеат едвај 70 милијардери, но и покрај тоа градот е на врвот на листата.

Веднаш по Њујорк е рангирана Москва, каде од WealthInsight се изброени 64 милијардери, а потоа следи Лондон со 54.

Понатаму во рангирањето се рангираат Хонг Конг и Пекинг со 40 и 29 милијардери, односно, а потоа е Мумбаи со 26.

Истанбул ја зазема седмата позиција со 24 милијардери, надминувајќи го Шангај, каде што бројот на милијардери е со еден помалку.

Деветтата позиција е за Париз со 22 милијардери, а десеттата се оформува од Лос Анџелес, каде што бројот на милијардери изнесува 19.

Потоа следат Шенжен (19), Чикаго (15), Сингапур (13), Токио (12), Гуангжу (12), Сан Франциско (11), Далас (11), Дубаи (11), Хјустон ( 10) и Сао Паоло (10).

Видете следно

An Audi success story –  8 million cars with quattro drive

Успешна приказна – 8 милиони Audi автомобили со Quattro погон

Брендот Audi прославува еден посебен настан, кој исто така се вклопува со овој период од …