Lufthansa планира да вработи 8.000 работници


Германската авиокомпанија “Lufthansa” планира да вработи 8.000 нови работници оваа година, соопшти авиопревозникот.

Повеќе од половина од новите позиции се за екипа на кабини со околу 900 пилоти. Во моментов, авиокомпанијата има вработено речиси 130.000 луѓе.

Околу 2.700 нови работни места ќе бидат претставени во брзо растечката подружница на Луфтханза, Еуроингс.

Главниот извршен директор на Lufthansa, Карстен Шпор очекува компанијата да забележи рекорд за 2017 година и за профитот, и за бројот превезени патници.

Видете следно

Новиот Opel Combo прогласен за Меѓународниот ван на годината 2019

Новиот Opel Combo Cargo е меѓународен ван на годината за 2019 (IVOTY), најпосакуваната титула во …