najbogatazenakina

Најбогатата жена во Кина за четири дена заработи 2,1 милијарди долари

Најбогатата жена на Јанг Хуијан во Кина од почетокот на годината се збогатила од 23,6 милијарди долари на 25,6 милијарди долари, според Блумберг.

Според соопштението за медиумите, сопственикот на пакетот за акции во Country Garden Holdings додаде $ 2,1 милијарди на своето богатство четири дена од почетокот на договорот.

Јан (36) е најбогатата жена во Кина и најмладиот милијардер во земјата, според индексот на Блумберг.

Country Garden е компанија која е ангажирана во изградбата на елитнo домување. Основана e во 1997 година од страна на нејзиниот татко, кој во 2005 година на својата ќерка подарил 70% од акциите на компанијата. Тој останува претседател и извршен директор на Country Garden.

Видете следно

znamemk

Коѕијас утре во Скопје: Петте верзии на името „Македонија“

Само неколку часа откако грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас соопшти дека испратил до …