17/01/2018
oruzje2

Норвешка престана да продава оружје за ОАЕ

Норвешка го прекина извозот на оружје и муниција за Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), соопштува американското издание The Washington Post. Во Осло се категорични дека нивната одлука е “израз на строга превентивна линија” и се базира на “сеопфатна проценка на ситуацијата во Јемен”.

Министерот за надворешни работи Ине Ериксен Сорејде истакна дека Владата на Нордиската земја не располага со информации за користењето на норвешки оружја во воените дејствија во Јемен, но сподели “големата загриженост” на Осло по повод хуманитарната ситуација во блискоисточната држава. Сорејде потсети дека во 2010 година Норвешка дозволи продажба на оружје и муниција на ОАЕ.

Видете следно

Sredba Silegov Bandik (4)

Шилегов оствари работна средба со градоначалникот на Загреб: Загрепски сообраќајни експерти наскоро во Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во официјална посета на Загреб, Република Хрватска, каде …