Поглед кон иднината: Vision E ја отсликува стратегија на Škoda за електричните возила


Претставувањето на Škoda на автомобилскиот саем во Шангај 2017, кој ќе се одржи од 19 до 28 април, вклучува и електричен автомобил.  Со претставувањето на Vision E, компанијата ја прикажува својата визија за иднината на брендот преку електричниот автомобил. Емотивно дизајниран со пет врати електричниот SUV може самостојно да помине до 500 km на електрична енергија и го исполнува нивото бр. 3 на автономноста. ŠKODA интензивно работи на електрификацијата на својата гама, и ќе понуди дури пет целосно електрични модели во различни сегменти до 2025 година.

Мобилност на иднината – планирањето и развојот е во полн замав во развојниот центар на ŠKODA. Првиот целосно електричен и автономен концепт автомобил во историјата на компанијата наскоро ќе биде прикажан.

Со должина од 4.645 mm, ширина од 1.917 mm и височина од 1.550 mm, ŠKODA Vision E има забележително присуство на патот. Благодарение на долго меѓуоскино растојание од 2.850 mm, дизајнерите создадоа екстремно пространа внатрешност – што е карактеристично за сите модели на ŠKODA. Моделот има високо седење позиција типична за SUV моделите и многу простор во комбинација во динамичната силуета и нежно заоблена линија на покривот на ова SUV купе.

Благодарение на погонскиот систем со 225 kW, ŠKODA Vision E забрзува моментално и динамично. Максималната брзина изнесува 180 km / h. Моќните литиум јонски батерии овозможуваат опсег до 500 km. Благодарение на интелигентното управување, двата електрични мотори соработуваат со максимална ефикасност и силата ја испорачуваат на сите четири тркала. Предните и задните тркала се соодветно прилагодени со цел да обезбедат високо ниво  на стабилност, динамичност и безбедност.

VISION-E-backv

Со Vision E, ŠKODA го прикажува и дизајнот и форми на идните електрични возила на брендот. Според последните анкети, околу 15% од сите нови автомобили би можеле да бидат целосно електрични во 2030 година, концепт автомобилот Škoda Vision E ги исполнува високите стандарди „Ниво 3“ кога станува збор за автономно возење. Моделот самостојно се движи низ сообраќајниот метеж, вози на   автопат, искачува планини со интелигентно управување и самостојно бара и се паркира на бесплатен паркинг простор. За да се овозможи сето тоа, возилото е опремено со разни сензори со различен опсег и бројни камери кои постојано ја следат состојбата во сообраќајот и околината на ŠKODA Vision E.

Видете следно

Заменик министерот за образование и наука ја промовираше книгата NYJET MULTIETNIKE MAQEDONASE (МАКЕДОНСКИ МУЛТИЕТНИЧКИ ЈАЗЛИ)

Во просториите на Универзитетот во Тетово на 19 септември 2018 година беше промовирана книгата NYJET …