Жртви нема, а скопјани пријавуваат материјални штети


Според податоците, земјотресот кој беше регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

Првиот со јачина од 3,9 степени според Рихтер во 06 часот и 58 минути, вториот една минута подоцна со јачина од 2,8 степени според Рихтер.

Жртви нема, а скопјани пријавуваат материјални штети.

Во скопската населба Железара оџак од зграда паднал и целосно уништил еден автомобил, во маркетот на „Веро“ во населбата Аеродром од полиците паднале голем дел од производите, а во дел од старите градби во централното градско подрачје има оштетувања на фасадите.

Дирекцијата за заштита и спасување на својата веб страна има објавено прирачник или упатство за постапување на граѓаните при случаи на земјотрес.

steta

steta2Видете следно

Димковски: Со конкретни мерки ги поддржуваме малите производители на традиционални земјоделски производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на отворањето на прв „Слоуфуд …